Co nowego wprowadzi Android Q? Oto garść informacji po prezentacji na Google I/O 2019!

android q

Premiera Androida Q zbliża się wielkimi krokami. Ukazała się już trzecia wersja beta tego systemu, co więcej, na szersze, niż miało to dotychczas miejsce, grono odbiorców. Pokazali także nowości, jakie wprowadzi oficjalna jego wersja!

Składane smartfony, bezpieczeństwo i ciemny motyw

Chyba nikogo nie zdziwi to, że Google wprowadzi lepsze wsparcie dla składanych urządzeń w Androidzie Q. To aktualnie bardzo gorący temat, ale i delikatny, jak to pokazał Samsung. Producent głównie mówił tu o funkcji Screen Continuity, która polega na tym, że po rozszerzeniu wyświetlacza, jego treści mają być wyświetlane na większym wyświetlaczu i to bez najmniejszych przycięć. Ma to znacząco wpłynąć na komfort z użytkowania takich smartfonów.

huawei mate x
Huawei Mate X

Drugą główną zmianą, jaką przyniesie Android Q jest bezpieczeństwo. Wiemy już o tym, że będziemy mieć teraz lepszą kontrolę nad uprawnieniami aplikacji do różnych funkcji i zasobów. Będziemy też mogli lepiej zarządzać tym, jaka aplikacja i kiedy ma mieć dostęp do naszej lokalizacji. Przykładowo, będziemy mogli ustawić to tak, by dany program miał do tego dostęp jedynie podczas aktywnego korzystania z niej.

Zobacz też: Beta Android Q jest już dostępna. Oto lista urządzeń, na których zainstalujecie nowy system już dzisiaj!

Oprócz tego, ujrzymy tam udoskonaloną tzw. higienę cyfrową, która to znana jest już nam z Androida 9 Pie. Dodana tam ma być opcja “Focus Mode”, która to wyciszy powiadomienia konkretnych aplikacji w danym momencie tak, by nas nie rozpraszały. To bardzo przydatna funkcja, która z pewnością sprawdzi się wśród fanów czytania e-booków na smartfonach. Mieliście tak, że czytacie coś i nagle dostajecie powiadomienie z Facebooka o czymś i chcecie to sprawdzić? U mnie zazwyczaj kończyło się to na tym, że przeglądałem go dalej i po 15 minutach dopiero zdawałem sobie sprawę, że miałem czytać książkę, a nie przeglądać głupie filmiki na fejsie… Nie wiem jak wy, ale ja z pewnością będę z tego korzystać.

Warto przeczytać: Google Pixel 3a i 3a XL oficjalnie zaprezentowane! Średniaki amerykańskiego giganta robią wrażenie

Dodany także zostanie tryb kontroli rodzicielskiej. Będziemy mogli ustalić, w jakich godzinach i przez jak długo będzie mogło nasze dziecko korzystać z telefonu. Oprócz tego, dostaniemy podgląd na temat tego, z jakich aplikacji korzysta nasza pociecha i będziemy mogli też zablokować dostęp do wybranych apek. Będziemy mogli też przedłużyć czas korzystania ze smartfonu przez tzw. “bonus time”. Wywołało to uśmiech wśród publiki na konferencji.

dzieci smartfony

Ostatnią z takich głównych nowości będzie wprowadzenie ciemnego motywu. Posiadacze smartfonów z matrycami typu OLED będą za to wdzięczni gigantowi. Dziwi mnie to, że wcześniej się na to nie zdecydowali. Teraz, bez żadnych kombinacji, będziemy mogli ustawić sobie ciemny motyw na naszym urządzeniu z takim wyświetlaczem, co pozwoli wydłużyć czas jego działania na jednym ładowaniu.

android q ciemny motyw

Co Was szczególnie zainteresowało z tych nowości? Mnie osobiście zainteresował tryb kontroli rodzicielskiej. W dzisiejszych czasach uważam, że to naprawdę dobry krok ku dbaniu o zdrowie najmłodszych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!