Apple chce płacić za odnalezienie błędów w systemach swoich urządzeń!

iphone 11 pro front napis hello

Apple tak naprawdę zawsze słynęło ze swojego oprogramowania. Gigant z Cupertino wprawdzie niejednokrotnie oskarżany był o niezgodne z prawem czy własnym regulaminem gromadzenie danych użytkowników, ale jednocześnie zapewniał im odpowiednie bezpieczeństwo. Teraz Apple chce płacić osobom, które odnajdą luki w systemach!

Nawet milion dolarów nagrody!

Apple postanowiło całkowicie przebudować swój program nagród dla osób, które wykryją znaczące luki w systemie. Po pierwsze od teraz będziemy mogli zgłaszać luki znajdujące się zarówno w iOS jak i w MacOS, tvOS, watchOS czy usługach iCloud. Za znalezienie błędu, który w znaczący sposób zagraża bezpieczeństwu danych użytkownika można otrzymać nawet milion dolarów nagrody. Dla porównania ostatnio ogłoszony system nagród firmy OnePlus oferuje użytkownikowi maksymalnie 7000 dolarów. Różnica jest wręcz gigantyczna, ale musimy pamiętać o tym, że gigant z Cupertino tworzy od zera cały system, a OnePlus jedynie dostosowuje Androida pod swoje preferencje.

Co ciekawe nagrodę pieniężną otrzymają także osoby, które odnajdą błędy w oprogramowaniu beta. Wtedy jednak nagroda wyniesie 50% kwoty, którą otrzymalibyśmy w przypadku odnalezienia luk w stabilnych wersjach systemu. Apple chce tym samym zachęcić osoby zajmujące się wyszukiwaniem błędów do jak najszybszego zgłaszania problemów, ponieważ wtedy gigant z Cupertino będzie w stanie poprawić te błędy zanim stabilna wersja systemu trafi na rynek.

Zobacz także: Apple wraca na targi CES w Las Vegas po prawie trzech dekadach nieobecności

Oczywiście zgłoszenie błędu nie jest takie proste. Osoba, która go odnajdzie musi przedstawić dokładny sposób znalezienia luki pełną specyfikację błędu. To umożliwi Apple odnalezienie go, a następnie usunięcie poprzez aktualizację systemu. Przyznam szczerze, że moim zdaniem taki sposób zachęcania samych użytkowników do odnajdywania błędów jest wyjątkowo sensowny. Producent nie zawsze jest w stanie odnaleźć wszystkie luki w zabezpieczeniach, a nagroda finansowa jest bez wątpienia czynnikiem, który może sprawić, że spore grono osób będzie chciało odnaleźć mniej lub bardziej znaczące błędy.

Na zdjęciu głównym znajduje się iPhone 11 Pro, którego recenzję znajdziecie tutaj.

Co myślicie o nagrodach finansowych przyznawanych przez Apple za znalezienie błędów w oprogramowaniu? Zapraszamy do dyskusji!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!