Asus ROG Ally, czyli nowa platforma dla mobilnego gamingu

ASUS ROG ALLY (fot. Dave2D)
ASUS ROG ALLY (fot. Dave2D)

Już niebawem na rynku pojawi się nowy konkurent dla Steam Decka – Asus ROG Ally.

Długi czas projektowania

Nintendo Switch nie ma praktycznie żadnej prawdziwej konkurencji, poza Steam Deck od Valve. Do gry dołącza właśnie Asus, ze swoim nowym konceptem na przenośną konsolę. Prace nad ROG Ally trwały całkiem długo, bo ponad 5 lat. W tym czasie próbowano znaleźć idealne rozwiązanie, którego cechą główna ma być intuicyjność i komfort obsługi. Naturalnym jest zatem, że nasuwają się liczne porównania do Steam Decka i nie bez powodu.

Asus ROG Ally, czyli nowa platforma dla mobilnego gamingu

Wyświetlacz

Asus Rog Ally pod wieloma względami będzie dużo atrakcyjniejszym wyborem niż wspomniany Steam Deck. Gracze dostaną do dyspozycji wyświetlacz o przekątnej 7 cali i rozdzielczości 1920×1080 pikseli w formacie 16:9. Częstotliwość odświeżania ma wynosić 120 Hz, a kontrast 1000:1. Istotne jest także pokrycie kolorów, które w tym przypadku wynosi 100%. Widać zatem, że wyświetlacz jest naprawdę dopracowany i z powodzeniem może konkurować ze Switchem. Przewagę traci jednak w momencie porównania jasności, gdzie dla Switcha jest to 600 nitów, a dla ROG Ally 500. Asus wybrał powłokę Gorilla Glass DXC, która zapewnia 99% przepuszczalności światła.

Asus ROG Ally, czyli nowa platforma dla mobilnego gamingu

Podzespoły

W środku znajdziemy dedykowany układ AMD Ryzen Z1 (litografia 4nm), który wspierać będzie 16 GB pamięci RAM typu LPDDR5. Układ graficzny zastosowany w ROG Ally to RDNA3. Chłodzenie ma zapewnić podwójny układ wentylatorów. Jeśli chodzi o dźwięk, do dyspozycji oddany zostanie system 5.1.2, czyli z powodzeniem będzie można korzystać z Dolby Atmos. Pamięć wewnętrzna ma opierać się na dysku PCI Express 4.0×4 o pojemności 512 GB, co nie imponuje, ale ROG Ally pozwoli na wpięcie karty microSD w celu jej zwiększenia. Łączność bezprzewodowa WiFi 6E powinna zadowolić większość graczy.

ASUS ROG ALLY (fot. Dave2D)
ASUS ROG ALLY (fot. Dave2D)

Tajemnica baterii

Lepszy ekran i podzespoły (względem Steam Decka i Switcha) to jednak większe zużycie energii, co może być problematyczne dla mobilnych konsol. Asus ROG Ally ma masę całkowitą 609 gramów, ale mniejsze wymiary całkowite niż Switch. Producent nie podał informacji o pojemności akumulatora, co może być na obecnym etapie dosyć problematyczne dla potencjalnych klientów.

Asus ROG Ally, czyli nowa platforma dla mobilnego gamingu

Sterowanie

ROG Ally będzie prosty w sterowaniu, ponieważ wykorzystuje dobrze znany układ, chociażby z padów Xboxa, czyli gałka do góry, pad na dole. Po drugiej stronie będzie to gałka na dole i przyciski specjalne u góry.  Nie ma tutaj żadnych touchpadów, w które wyposażono Steam Decka, ale użytkownik dostanie za to programowalny przycisk makro.

Asus ROG Ally, czyli nowa platforma dla mobilnego gamingu

Biblioteka gier

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie przez Asus dedykowanej aplikacji, która ma służyć o konfiguracji i wyboru własnych ustawień praktycznie wszystkich funkcji: od przycisków, aż po grafikę. Dostęp do biblioteki gier będzie natomiast całkiem imponujący. Gry zainstalujemy z takich serwisów jak Epic Games, Steam, Game Pass czy Battle.net. Co więcej, ROG Ally będzie można podłączyć do dowolnego smart TV, dzięki portom HDMI oraz USB, a także zewnętrznego GPU.

ASUS ROG ALLY (fot. Dave2D)
ASUS ROG ALLY (fot. Dave2D)

Cena i premiera

Cena Asus ROG Ally ma wynosić w okolicach 4200 zł, co jest dużą różnicą w porównaniu ze Steam Deck lub Nintendo Switch. Dokładną cenę poznamy 11 maja, czyli w dzień oficjalnej premiery konsoli od Asusa.

Źródło: Asus

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!