Brave Browser odpowiada na prośby fanów! Przeglądarkę uruchomimy na Steam Deck

brave browser
(fot. CNet)

Brave Browser to przeglądarka otwartoźródłowa, która znana jest z tego, że jej twórcy słuchają swoich fanów. Dowodem tego jest wsparcie konsoli Steam Deck.

Brave Browser już jako Flatpak! Wszystko po to, aby ułatwić instalację na konsoli Steam Deck

Konsola Steam Deck działa pod kontrolą Linuxa, a więc normalnie możemy sobie instalować programy znane nam z komputerów – chociażby pakiet biurowy, edytor grafiki czy odtwarzacz multimediów. Jednakże twórcy specjalnie nieco ograniczyli dostęp w systemie i użytkownik na własną rękę nie może modyfikować katalogów dostępnych tylko dla administratora (czyli root). Jednym z powodów jest fakt, że użytkownik mógłby wklejać dużo komend zaczynających się słowem sudo wprost z internetu, które negatywnie odbiłyby się na działaniu konsoli. To też jednak ogranicza instalację oprogramowania (co ważne, to ograniczenie można zdjąć, ale nie zalecam tego robić).

Ale już dawno programiści opracowali specjalny format pakowania aplikacji o nazwie Flatpak. Już wielokrotnie o nim wspominałem i uważam, że jest on najlepszy w świecie Linuxa – sam bardzo chętnie korzystam z tego formatu, bowiem cechuje się on szybkimi aktualizacjami, a także pełną integralnością zależności (te “pakowane” są razem z aplikacją). I to właśnie instalując software na konsoli Steam Deck, instalujemy aplikacje typu Flatpak.

Brave Browser
Brave Browser w Flathub

I tak oto spokojnie zainstalujemy Telegrama, VLC czy Firefoxa. Niestety, w Flathub (repozytorium z programami Flatpak) nie było Brave’a. Fakt ten na Twitterze wytknął jeden z fanów Brave Browser, który w swoim poście napisał, że Brave działa świetnie na Steam Deck, ale nie ma jej oficjalnie w Flathub. Oznaczył on też twórcę Brave, czyli Brendana Eicha. Jego reakcja była natychmiastowa.

Od razu oznaczył on deweloperów, którzy przygotowali paczkę Flatpak do instalacji przeglądarki internetowej za pomocą tego menedżera pakietów. Następnie program został dodany do repozytorium Flathub. To sprawia, że jest to kolejna oficjalna forma instalacji Brave Browser na Linuxie, a także droga zainstalowania tego programu na konsoli Steam Deck. Do tej pory mogliśmy korzystać tylko z natywnych menedżerów, chociażby apt w Ubuntu czy z dnf w Fedorze.

Kliknij tutaj, aby zainstalować przeglądarkę Brave Browser z Flathub

Brave Browser za pomocą Flatpaka można zainstalować również poniższą komendą.

flatpak install flathub com.brave.Browser
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!