Chrome OS: wsparcie aplikacji Linuxa przechodzi do wersji Stable

chrome os
Dwa okna Terminala w Chrome OS

Sytuacja dostępności aplikacji w Chrome OS nie wygląda najlepiej. Wie to również Google, dlatego też już od jakiegoś czasu istnieje możliwość uruchamiania programów z Linuxa. Do tej pory funkcja ta była w wersji testowej. To się jednak zmieni!

Google dał możliwość korzystania z linuxowych aplikacji na Chrome OS jeszcze w 2018 roku. Sam testowałem to rozwiązanie i moje zdanie na ten temat zależało mocno od urządzenia, momentu testów oraz samych aplikacji. Finalnie jednak uznałem, że z tej funkcji można korzystać, ale nie powinno się na nim polegać – można wykonać pewne czynności, ale nie jest to tak dobre, jak w przypadku prawdziwego Linuxa.

Aplikacje Linuxa na Chrome OS wychodzą z fazy Beta

Już w następnym wydaniu Google przeniesie Linux Development Environment do fazy Stable. Jak zyskają na tym użytkownicy? Przede wszystkim dostaną nową aplikację Terminala. Ponadto zostanie dodane lepsze wsparcie dla USB, a także przekierowywanie portów. Oczywiście warto wspomnieć o lepszej stabilności oraz szybkości działania. Co ważne, od teraz, podczas aktualizacji Chrome OS, aktualizowany będzie również kontener Linuxa.

chrome os
Edytor kodu Atom uruchomiony na Chrome OS

Linux Container to z pewnością jedna z lepszych funkcji systemu od Google, która daje wielkie możliwości. Sam z niej korzystałem i z większym (lub mniejszym) sukcesem uruchamiałem różne, podstawowe aplikacje, chociażby Visual Studio Code. Muszę jednak dodać, że nie warto wybierać Chromebooka tylko po to, żeby korzystać z aplikacji linuxowych. Tutaj lepiej sprawdzi się normalny laptop z zainstalowanym Linuxem.

Korzystacie z Chrome OS? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!