Co zaoferuje Thunderbird 102? 7 niezwykle ważnych nowości!

thunderbird
Thunderbird, “jeszcze” aktualne logo

Thunderbird to jedno z najlepszych narzędzi do pracy biurowej. Niestety, przez ostatni czas rozwój tak jakby spowolnił. Na szczęście Thunderbird 102 ma nas zaskoczyć nowościami! Co zaoferuje?

Thunderbird 102 – co zaoferuje?

Thunderbird 102 prawdopodobnie pojawi się jeszcze w czerwcu 2022 roku i ma zaoferować sporo nowości. Co takiego zobaczymy?

Nowa książka adresowa

Aktualnie książka adresowa w Thunderbirdzie jest słaba – nie będę nikogo okłamywał. Ale w v102 ma być o wiele lepsza, głównie dzięki nowemu interfejsowi. Thunderbird do tego wykorzysta standard vCard. Mają pojawić się również nowe pola, które będziemy mogli wypełnić danymi.

(fot. Thunderbird)
(fot. Thunderbird)

Nowy pasek boczny

Thunderbird to nie tylko klient poczty elektronicznej. Aplikacja pozwala nam zarządzać kalendarzem, listami zadań, odczytywać RSS, a także ma integrować się z siecią Matrix. Jednakże jakoś to trzeba dobrze oznaczyć. Dlatego też Thunderbird 102 zaoferuje nowe paski, które mają ułatwić przeskakiwanie pomiędzy modułami programu. Co ważne, Space bars będzie można modyfikować pod własne potrzeby.

(fot. Thunderbird)
(fot. Thunderbird)

Podgląd udostępnianych treści

Thunderbird 102 ma też zaoferować drobnostkę, ale jednocześnie całkiem spore ułatwienie. Otóż chodzi o podgląd udostępnianych treści. Na przykład w wiadomości e-mail wklejone linki z Twittera będą widniały jako specjalne ramki z treścią tweeta, grafiką oraz datą dodania. Myślę, że to przyspieszy i ułatwi odczytywanie wiadomości.

(fot. Thunderbird)
(fot. Thunderbird)

Nowy hub konfiguracji kont

Już wcześniej Mozilla poprawiła okno konfiguracji konta pocztowego. Teraz jednak ma być ono jeszcze lepsze! Z tego samego miejsca będziemy mogli ustawić nie tylko pocztę, ale też RSS, kalendarze czy czaty.

(fot. Thunderbird)
(fot. Thunderbird)

Jeszcze lepsze importowanie i eksportowanie

Twórcy zaznaczają, że poprawione zostaną również funkcje do importowania i eksportowania. Nowy kreator krok po kroku umożliwi nam importowanie wszystkich ważnych danych. Przejście z Outlooka, SeaMonkey lub innej instalacji Thunderbirda będzie łatwiejsze. Dodano również funkcje odpowiedzialne za strzeżenie nas przed duplikatami.

(fot. Thunderbird)
(fot. Thunderbird)

Obsługa czatu Matrix

Matrix to specjalny protokół pozwalający nam tworzyć czaty podobne do chociażby Discorda. Różnica jest taka, że każdy serwer jest faktycznym serwerem, który możemy self-hostować. Mało tego, te czaty się ze sobą łączą, co znacznie rozszerza możliwości. Jak się dowiadujemy, Thunderbird od wersji 102 będzie klientem Matrixa, który pozwoli nam wysyłać, odczytywać wiadomości i wiele innych. Warto dodać, że ta funkcja jest już dostępna w Thunderbirdzie v91, ale w wersji beta.

Nowe nagłówki wiadomości

Twórcy chwalą się również nowymi nagłówkami wiadomości. Odświeżony design lepiej podkreśla ważne informacje, dzięki czemu są one bardziej responsywne i łatwiejsze w nawigacji.

(fot. Thunderbird)
(fot. Thunderbird)

Thunderbird 114 “Supernova”

Wszystkie te zmiany są drogą do innej, nowej wersji Thunderbirda. Mowa tu o edycji 114 “Supernova”, która ma pojawić się w 2023 roku. Prawdopodobnie chodzi tu o lifting podobny do tego, który jakiś czas temu “przeżył” Firefox. Thunderbird wyglądał na produkt, o który słabo ostatnio dbano, jednak widać, że pojawiły się nowe pomysły i cele do zrealizowania. Cieszy mnie to, bowiem Thunderbird to zdecydowanie jedna z najlepszych aplikacji tego typu.

Źródło: Thunderbird Blog

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!