Firefox 89: jest przejrzyściej, wygodniej i wydajniej

Firefox 89
Nowy Firefox 89

Mozilla już od dawna zapowiadała ogromną aktualizację, która znacznie zmieni design Firefoxa. Uaktualnienie właśnie pojawiło się we wszystkich kanałach, co sprawiło, że sam je wykonałem. Jak działa Firefox 89 z motywem Proton? Sprawdziłem.

Firefox to przeglądarka internetowa, którą zna bardzo dużo osób. Co prawda, swoje lata świetności ma daleko za sobą, kiedy to korzystało z niej aż ponad 20% internautów, jednak nadal jest to dobry i rozbudowany produkt. Już od około roku obserwuje rozwój mobilnego Firefoxa, czyli od kiedy wszedł kompletnie nowy design. I muszę przyznać, że widzę jak się on zmienia i już pod wieloma względami jest to naprawdę dobry produkt, momentami lepszy od Chrome.

Na Firefoxa w końcu postanowiłem się przenieść – tak w ramach testu. Mowa tu nie tylko o Androidzie, ale również desktopie.

Firefox 89 z nowym designem Proton

Nowy design Firefoxa sprawdziłem już na Androidzie, więc przyszedł czas na desktop. Zmiany widać już na pierwszy rzut oka. Kanciasta bryła została zastąpiona zaokrąglonymi bokami, natomiast pasek otwartych kart nieco powiększono. Same przyciski przenoszące do innych kart również są nieco inne – większe, szersze i zaokrąglone – ma to poprawić korzystanie z przeglądarki, zwłaszcza na komputerach z dotykowymi ekranami. Warto dodać, że przeróżne przyciski na górnym pasku również zostały odświeżone, a w zasadzie – odchudzone.

Firefox 89

Zmiany znajdziemy również w menu. Zamiast wielkiej listy wielu elementów, teraz mamy kilkanaście ważnych pozycji, które często rozwijają się w kolejne podmenu. Co ważne, elementy listy zostały powiększone, aby łatwiej było w nie trafić. Wiele osób jednak zauważa, że brakuje tutaj ikon, które podpowiadały co znajdziemy w danym miejscu.

Mozilla dodaje, że wiele uwagi poświęcono na redukcje liczby rozpraszaczy i innych nieudogodnień. Chociażby znacznie ułatwiono wyciszanie kart, a także powiadomienia i alerty zajmują mniej miejsca. Co ważne, w trybie prywatnym funkcja Total Cookie Protection jest domyślnie włączona.

firefox 89
Firefox 89 z motywem czarnym

Na początku byłem przeciwny tym zmianom, jednak od razu polubiłem się z nowym interfejsem. Do tej pory przytłaczała mnie ściśnięta i pełna różnych elementów stylistyka Firefoxa. Teraz natomiast jest czysto i wygodnie. Mało tego, przeglądarka dobrze integruje się z moim motywem GTK, dzięki czemu program wygląda natywnie.

Firefox 89 w wersji Stable pobierzecie już na Windowsa, macOS oraz Linuxa (również z repozytoriów różnych dystrybucji).

Jak Wam podoba się nowy Firefox? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: Mozilla, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!