ColorOS 12 – nowa wersja nakładki graficznej od OPPO zaprezentowana!

ColorOS-12-screenshots-background

Mający niedawno premierę Android 12 zacznie się wkrótce pojawiać na smartfonach wielu producentów, którzy są obecnie w trakcie budowania własnych wersji nakładek graficznych na nową wersję systemu. Każdy producent chce zaimplementować nowości Androida 12 na swój sposób. Nowa wersja nakładki graficznej na Androida – ColorOS 12 została wczoraj (11.10.2021) zaprezentowana przez OPPO.

Co nowego w ColorOS 12?

Największych zmian doczekał się wygląd systemu – różnic nie będziemy musieli szukać zbyt długo. Zmiany wizualne dosięgnęły wysuwany z góry panel kontroli i powiadomień, odświeżone zostały ustawienia systemu i inne aplikacje. Same ikony aplikacji doczekały się nowych wersji 3D.

ColorOS-12-presentation-home-page
fot. OPPO

Do kolejnych nowości można zaliczyć palety kolorów wyciągane z barw naszej tapety, które będziemy mogli znaleźć w wielu zakamarkach systemu. Ten element języka designu Material You idealnie pasuje do nazwy nakładki OPPO – ColorOS.

ColorOS od OPPO i OxygenOS od OnePlusa zbliżają się do siebie coraz bardziej, stąd do nadchodzącej wersji ColorOS dojdzie kilka funkcji wyciągniętych ze smartfonów OnePlusa. Przykładem takiej funkcji jest Always On Display tworzące grafikę z tapety ekranu blokady.

ColorOS 12-presentation-contol-center
fot. OPPO

Pojawiły się także Omoji – i pewnie nawet nie muszę tłumaczyć, że to kolejny klon Memoji. Czy jest w tym coś odkrywczego i oryginalnego co wyróżnia OPPO na tle innych producentów, którzy dosyć mocno inspirowali się Apple? Absolutnie nie. Przechodzimy dalej.

Znany z poprzednich wydań systemu Smart Sidebar otrzymał funkcję podręcznego translatora ekranu. Dostaliśmy także aplikację PC Connect, która pozwoli na integrację naszego urządzenia z Windowsem i smartfonem OPPO na kilku płaszczyznach. Nie ma się na razie nad czym zachwycać, bo aplikacja nie potrafi więcej niż aplikacja Your Phone od Microsoftu (nie licząc KDE Connect na Linuxie).

Bezpieczeństwo

Wraz z adaptacją Androida 12, smartfony OPPO zaczną informować nas, w czasie rzeczywistym, o wykorzystywaniu kamery lub mikrofonu przez telefon. Przydatna dla bezpieczeństwa i oszczędności baterii opcja ograniczonej dokładności lokalizacji także trafiła do ColorOS 12. Nie każdy musi znać naszą dokładną lokalizację, na przykład aplikacja pogody. Privacy Dashboard w prosty sposób prezentuje uprawnienia nadane naszym aplikacjom oraz ich wykorzystanie. Okazuje się, że w wielu przypadkach w zupełności wystarczy orientacyjna lokalizacja. Przy prezentacji ColorOS 12, OPPO obiecuje 3 lata aktualizacji zabezpieczeń swoich urządzeń, w niektórych przypadkach nawet 4 lata.

Kiedy na moim OPPO?

Aktualizacji do ColorOS 12 podlegają 52 modele smartfonów OPPO. Wszystkie zakwalifikowane urządzenia otrzymają aktualizację do końca 2022 roku. Nowa nakładka trafi wkrótce do otwartej Bety, którą każdy będzie mógł przetestować. Pierwsze w kolejce do aktualizacji są modele OPPO Find X3 Pro i Find X2 Pro. W listopadzie beta ColorOS 12 trafi do serii Reno6, a w grudniu do serii Reno5. Rok 2022 to rok dla serii Reno4 oraz innych urządzeń chińskiej marki.

ColorOS-12-Roll-out-Timeline
fot. OPPO

Źródło: YouTube (ColorOS)

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!