Coreboot 4.19 wydany! Dodano wsparcie dla Starbooka MK VI oraz płyt głównych na AMD

Logo Star Labs na laptopie Starbook MK VI
Logo Star Labs na laptopie Starbook MK VI

Nawet w świecie BIOS-ów możemy zdecydować się na otwarte rozwiązanie, choć nie jest to już takie proste. Jednym z najpopularniejszych projektów tego typu jest Coreboot, który doczekał się aktualizacji do wersji 4.19 i jest ona całkiem ważna.

Coreboot 4.19

Coreboot to darmowe i otwarte oprogramowanie BIOS używane do ładowania i inicjowania systemu operacyjnego na komputerze. Jest on projektowany, aby być szybszy, bardziej niezawodny i bezpieczniejszy niż tradycyjne oprogramowanie BIOS. Coreboot jest często używany w systemach embedded i serwerach, a także jako alternatywa dla zamkniętych BIOS-ów producentów. Sam się na niego zdecydowałem, bowiem dzięki niemu bateria w moim laptopie ma pracować nieco dłużej niż na standardowym i znanym Wam American Megatrends. Coreboot 4.19 właśnie został wydany i wprowadza kilka ciekawych rzeczy.

Coreboot 4.19 to przede wszystkim już oficjalne wsparcie dla laptopów takich jak Star Labs Starbook MK VI (Coreboot 4.19 jest dostępny w aktualizacji firmware do wersji 8.25 z 25 stycznia), System76 Darp8, System76 Darp6 oraz wielu Chromebooków (tak, Chromebooki korzystają z Coreboota).

Coreboot 4.19 zainstalowany
Coreboot 4.19 zainstalowany

Coreboot 4.19 to też wsparcie dla nowoczesnych płyt głównych, w tym dla MSI Pro Z790-A z DDR5. Poprawki wsparcia dotyczą także dla wielu laptopów Clevo (czyli laptopów wielu różnych marek, w tym chociażby System76 czy polskiego Hyperbooka). Dodano też obsługę innych płyt dla procesorów AMD.

Aktualizacja głównie zależy od danego producenta urządzenia, ale najczęściej można ją wykonać komendą fwupdmgr na Linuksie. Sam jednak wykorzystałem komendę flashrom.

Źródło: Phoronix, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!