Czy naprawa telefonu Samsung Galaxy A55 będzie trudna?

Naprawa telefonu
fot.Freepik.com

Serwisowanie telefonu mocno się zmieniło na przestrzeni lat. W Internecie ciągle pojawiają się liczne poradniki, zwiększył się dostęp do części i narzędzi. Producenci również zaczynają zmieniać podejście w aspekcie serwisu telefonów (naciski ze strony Unii Europejskiej) co ma znacząco ułatwić samodzielną obsługę. Okazuje się, że naprawa telefonu może zaskoczyć każdego. Czasami bardzo pozytywnie

Naprawa telefonu Galaxy A55 według raportu Samsung

Z informacji dostępnych w Internecie wiemy, że powstał specjalny raport określający poziom trudności naprawy modelu Galaxy A55. Dokument przedstawia, że nowo zaprezentowany średniak będzie łatwy w naprawie. Jest to założenie nie tylko producenta, ale również i Unii Europejskiej spoglądającej na nowoczesne urządzenia. Warto tu wskazać, że Samsung bardzo często wypuszcza na rynek bliźniacze wersje, których konstrukcja w zasadzie niczym się nie różni. W przypadku modelu Samsung Galaxy A55 producent nieco poprawił telefon powodując, że będzie naprawa będzie prostsza. Według raportu udostępnionego na zagranicznych portalach nowoczesny średnich dostał 8,5 punktów na 10. Według poniższego dokumentu dowiadujemy się, że do samego demontażu potrzeba będzie mniej skomplikowanych narzędzi, elementy w środku będzie można łatwiej odłączyć i dodatkowo producent zapewni części przez dłuższy czas na rynku (nastawiając się na przyszłościowe wymogi Unii Europejskiej). Warto dodać, że poprzedni model Samsung Galaxy A54 uzyskał 8,4 punktów w takim raporcie co daje naprawdę niewielką różnicę między tymi smartfonami.

Naprawa telefonu

Co to dokładnie oznacza dla końcowych użytkowników? Dla większości klientów najważniejsze elementy do wymiany to wyświetlacz, bateria, złącze ładowania (bardzo często na płytce tego elementu jest również mikrofon) oraz ewentualnie głośnik. Jestem przekonany, że kiedy tylko urządzenie “zadomowi” się w polskich domach (obecnie trwa sprzedaż) to Samsung już niedługo zaprezentuje użytkownikom swój program samodzielnej naprawy dla modelu Galaxy A55. Oczywiście w sytuacji problematycznej przy uszkodzeniu kwalifikującym się pod naprawę gwarancyjną urządzenie będzie mogło zostać naprawione w serwisie producenta. Miejmy nadzieję, że żadne z powyższych działań nie będą potrzebne, ponieważ każda naprawa telefonu zawsze generuje problemy.

Jak wymienić wyświetlacz w telefonie Samsung Galaxy A55?

To zadanie nie będzie trudne. Wystarczy jedynie zdemontować pokrywę baterii, która została przyklejona do korpusu. Możliwości takiego demontażu jest kilka. Jedną z nich jest profesjonalny separator, którego najczęściej używają serwisy telefonów. Oczywiście nikt nie będzie kupował takiego urządzenia do jednostkowej naprawy telefonu. Przejdźmy do nieco przyziemniejszych form naprawy. Świetnym wykorzystaniem podczas demontażu pokrywy baterii jest ciepło. W Internecie często dostępne są specjalne kompresy, które po przyłożeniu do pokrywy baterii spowodują, że klej będzie słabszy. Ten krok sprawi, że wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A55 będzie już naprawdę blisko. Pamiętajmy, aby już w tym momencie wyjąć szufladę na kartę sim.

Program samodzielnej naprawy
fot.Samsung.com

Podgrzaną pokrywę baterii (można też użyć suszarki do włosów) będziemy musieli zdemontować. Jak to zrobić? W tym przypadku mamy kilka możliwości. Jedną z nich jest użycie przyssawki, która wystarczy delikatnie unieść pokrywę wsuwając bardzo cienkie narzędzie (idealnie sprawdzą się kostki do gitary). Jeśli uda się nam złapać szczelinę reszta pójdzie z górki. Musimy starać się wykonywać koliste ruchy przesuwając lekko kostkę, aby klej pod pokrywą baterii był “odcinany”. Ruchy wykonujemy dookoła pokrywy kilkukrotnie starając się ponowić podgrzanie pokrywy baterii. Niezwykle fajnym dodatkiem jest wykorzystanie alkoholu izopropylowego. Wpuszczanie go w miejsca pokryte klejem spowoduje, że zacznie on tracić swoje wartości. Jeśli mamy więcej narzędzi (kostek lub cienkich elementów) śmiało możemy zacząć je wkładać z innych stron. Spowoduje to, że nasza pokrywa będzie praktycznie gotowa do zdjęcia. Wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A55 powinna być intuicyjna. Jeśli będziemy czuli, że pokrywę możemy swobodnie zdemontować to śmiało zróbmy to. Większość pokryw baterii dla smartfonów firmy Samsung demontuje się w dokładnie ten sam sposób.

Naprawa telefonu
fot.Samsung.com

Proces demontażu samej pokrywy jest w zasadzie najtrudniejszym działaniem. Kiedy już dostaniemy się do środka reszta pójdzie gładko. Wystarczy odkręcić wszystkie śrubki odsłaniające elementy na płycie głównej (element z mający anteny) powoli wypinając wszystkie wczepki. Umożliwi nam to spokojny demontaż każdego elementu. Przed demontażem płyty głównej upewnijmy się, że nie jest ona przykręcona. Producenci często lubią wzmacniać w ten zabezpieczenie dość istotnych podzespołów.

Naprawa telefonu
fot.Samsung.com

Spokojnie i powoli wyciągamy wszystkie elementy. Może wydawać się trudna do zdemontowania, ale to tylko pozory. Posiada on specjalne folie dostępne na baterii, aby można było spokojnie odciągać akumulator. Podczas demontażu tego elementu warto zwrócić uwagę właśnie na alkohol izopropylowy. Płyn wpuszczamy do w ramki baterii co pozwoli nam swobodnie wyciągnąć akumulator po kilku chwilach. Większość producentów stara się, aby naprawy telefonów były naprawiane modułowo. Pozwala to na wyciągnięcie tych elementów i po prostu wstawienie nowych. Z całej ramki urządzenia musimy wyjąć wszystko zostawiając tylko główną taśmę wyświetlacza.

Jak wymienić wyświetlacz w telefonie Samsung Galaxy A55?

Proces kończący całą naprawę będzie niezwykle prosty. Wystarczy, że do nowego modułu wyświetlacza (poprzedni model miał ekran połączony z ramką) będziemy przekładać wszystkie podzespoły w odwrotnej kolejności do demontażu. W przypadku baterii możemy na korpusie nakleić dodatkową dwustronną taśmę lub wykorzystać stary klej na baterii. Wszystko można kupić w Internecie lub na stronie producenta za “grosze”. Z pewnością zastanawiacie się jak zamontować pokrywę baterii w telefonie Samsung Galaxy A55? W tym celu musimy wyposażyć się w specjalną taśmę klejącą do klapki baterii. Zanim zamontujemy ja na pokrywie baterii pamiętajmy, aby oczyścić ja dokładnie ze starego kleju. Pomoże nam w tym wspomniany wcześniej alkohol izopropylowy.

Wymiana wyświetlacza
fot.Macrovector/Freepik

Może to być inny środek, który poradzi sobie z oczyszczeniem takich nieczystości. Kiedy uda się nam to zrobi nakładamy taśmę klejącą bezpośrednio na oczyszczoną pokrywę. Dociskam z każdej strony, aby klej złapał. Polecanym działaniem jest założenie ścisło gumek recepturek i pozostawienie telefonu na jakiś czas z takimi gumkami. Nikt nie nakazuje Wam kupować specjalnych zacisków do urządzenia, dlatego warto radzić sobie domowymi sposobami. Czy uważacie, że taka wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A55 jest trudnym działaniem? Producent wskasuje, że na 10 punktów jest to 8,5 więc taka naprawa telefonu nie powinna być skomplikowana. Warto dodać, że są jeszcze inne możliwe działania, ale podejrzewam, że tu bez wsparcia serwisu telefonów się nie obejdzie.

Wymiana szybki w telefonie Samsung Galaxy A55?

Usługa niezwykle popularna. Klienci chętnie korzystają z takich rozwiązań, bo przede wszystkim za one tańsze. Oczywiście uszkodzenie samej szybki nie zawsze wymaga natychmiastowej naprawy. Zdarza się, że klienci, zanim dokonają naprawy minie kilka miesięcy. Wymiana szybki w telefonie Samsung Galaxy A55 jest jednak skomplikowanym działaniem i tu będziemy musieli zasięgnąć się wsparcia lub skorzystać z pomocy pogwarancyjnego serwisu Samsung. Kto wie może warto zanieść takie urządzenie do sklepu Żabka. Kiedy urządzenie zaadoptuje się rynku na pewno pojawią się takie usługi. Koszt takiej naprawy może wynieść około 200-400 zł. Zawsze pojawia się opłacalność w takich usługach jednak poziom trudności w tym przypadku będzie o wiele bardziej skomplikowany. Niewielu użytkowników poradzi sobie samemu z wymianą szybki w telefonie Samsung Galaxy A55. Warto rozważyć w takiej sytuacji pomoc nawet jeśli będzie odpłatna, chyba że amortyzacja spowoduje brak opłacalności takiej usługi.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!