Czy Redmi Note 7 ma aparat 48 Mpix?

redmi note 7 1

Przeglądając ostatnio internet, w tym facebookowe komentarze, niejednokrotnie spotkałem się z opinią, że Xiaomi oszukało i Redmi Note 7 wcale nie ma matrycy z 48 megapikselami. Nie jest to do końca prawda, dlatego w tym krótkim wpisie postanowiłem wyjaśnić tę sytuację.

Matryca w Redmi Note 7 ma 48 Mpix

Ze zdaniem, które znajduje się w nagłówku, nie można się nie zgodzić. Matryca aparatu głównego w wersji Redmi Note 7, która jest u nas dostępna, to Samsung S5KGM1. Posiada ona piksele o rozmiarze 0,8 µm, ale używa filtru quad bayer, który polega na tym, że cztery piksele są traktowane jako jeden.

Właśnie tak zachowuje się aparat Redmi Note 7 w trybie automatycznym, dlatego wynikowe zdjęcia mają rozdzielczość 12 Mpix. No dobrze, a co ze wspomnianymi zdjęciami o rozdzielczości 48 Mpix? Okazuje się, że tutaj występuje haczyk i niedopracowanie ze strony Xiaomi. Oprogramowanie nie pozwala na odczytanie zdjęć w pełnej rozdzielczości matrycy – podawane informacje są błędne.

Tylny aparat z matrycą 48 MP oznacza, że główny czujnik obrazu ma 48 milionów fizycznych pikseli. Aparat jest w stanie rejestrować zarówno tryby fotograficzne 48 MP, jak i 12 MP. Niektóre testy porównawcze mogą wykryć tylko jeden z trybów, pokazując czujnik aparatu jako 12 MP. Tryb Pro jest od razu w stanie obsłużyć 48 MP, a obsługa trybu zdjęć zostanie udostępniona później za pośrednictwem aktualizacji OTA.

Zobacz też: Oficjalne ceny Xiaomi Mi 9, Redmi Note 7 i Mi Electric Scooter Pro. Xiaomi pozamiatało…

Jak udało się ustalić, w trybie Pro zdjęcia mają po 48 Mpix, ponieważ zostały poddane interpolacji, czyli najprościej mówiąc: sztucznemu rozszerzeniu. Włączanie tej opcji nie ma więc większego sensu chyba, że Xiaomi poprawi coś w tej kwestii.

Podejrzewamy, że sprawa ma się inaczej w przypadku Redmi Note 7 Pro wyposażonego w matrycę Sony IMX586. Niestety na ten moment nie jest on dostępny w polskiej dystrybucji. Z dobrodziejstw matrycy 48 Mpix można już natomiast korzystać użytkując Xiaomi Mi 9.

Co myślicie o takiej zagrywce marketingowej w Redmi Note 7?

Dodaj komentarz
Total
2
Share