PlayStation 4 w 2020? Zdecydowanie tak!

ps 4 days of play

Kilka osób pytało mnie, czy warto jeszcze zdecydować się na zakup PS4, skoro na horyzoncie jest już PlayStation 5. Jako osoba, która najnowszą do tej pory konsolę Sony nabyła w połowie 2019 roku mogę się w końcu wypowiedzieć na ten temat.

PlayStation 4 nadal kosi

Czy tego chcemy czy nie, PlayStation 4 w wersji Pro oraz Slim nadal bez problemu radzi sobie ze wszystkimi przygotowanymi tytułami. Jako posiadacz “slimki” i telewizora FHD nie zauważyłem nawet, by konsola jakoś bardziej się grzała podczas grania w Wiedźmina 3, RDR2 lub nowe Gwiezdne Wojny. Nie sądzę też, by w ciągu najbliższego roku pojawiła się produkcja, która mogłaby sprawić, że PS4 się spoci.

PlayStation 4 w 2020? Zdecydowanie tak!

Oczywiście w konsolach ciężko o to, by przestały dawać radę – przeważnie problemem są tutaj producenci, którzy kończą tworzyć gry na dane platformy. Jednak ze względu na kompatybilność wsteczną gier i dużą liczbę posiadaczy PlayStation 4 myślę, że ich twórcy jeszcze sobie nie odpuszczą tej konsoli i raczej będą nadal skupiać się na tej platformie, pomimo rychłego nadejścia jej następcy.

Ceny PS4 zachęcają jak nigdy

Gdy nowa konsola Sony debiutowała na rynku w 2013 roku, to jej cena w polskich sklepach zaczynała się od ponad 1700 zł. Dwa lata później Japończycy pokazali PlayStation 4 Pro, które także startowało od tego pułapu cenowego, co poprzednik, a przy okazji pojawiła się wersja Slim, której cena bazowa wynosiła 1500 zł. Dzisiaj, ponad 3,5 roku po premierze wersji Pro i Slim, w czasie promocji można nabyć je odpowiednio za 1200-1300 zł oraz około 800 zł. Oczywiście mowa tutaj o nowych urządzeniach, bo te używane są jeszcze tańsze…

PlayStation 4 w 2020? Zdecydowanie tak!
PS4 Slim

Jeśli porównamy to do przewidywanych cen PlayStation 5, które mogą zaczynać się od okolic 2000 zł. W tej sytuacji, nawet jeśli teraz zdecydujecie się na zakup PS4, to przez rok zdążycie sobie pograć w gry, które potem i tak bez problemu powinny działać na nowej konsoli Sony. A jak będzie trzeba, to sprzedacie PS4 (niech to będzie nawet połowa ceny zakupu) i kupicie sobie nowość, nie będąc wcale tak bardzo stratnym na zakupie.

PlayStation 5 to wielka niewiadoma

O nowej konsoli Sony wciąż nie wiadomo zbyt wiele. Niedawno dostaliśmy dopiero oficjalne logo PlayStation 5, a same szczegóły na temat specyfikacji i ceny to nadal tylko domysły. W zasadzie na chwilę obecną wiemy tylko, że nowa konsola Microsoftu wygląda jak oczyszczacz powietrza i także nie będzie należała do najtańszych, a jej sklepowy debiut, podobnie jak premiera PS5, zaplanowany jest na koniec tego roku.

PlayStation 4 w 2020? Zdecydowanie tak!
PlayStation 5 DevKit

Dodatkowo niektóre przecieki na temat specyfikacji sugerują, że konsola Sony może być słabsza od konkurencji. W to jednak wątpię, gdyż skoro Microsoft już teraz odsłonił karty, to Japończycy mają jeszcze trochę czasu na ewentualne dopracowanie swojego produktu do takiego stopnia, by był tak samo, lub bardziej wydajny od produktu Amerykanów. Jak będzie ostatecznie – zobaczymy już w grudniu.

Ja z PlayStation 4 jestem zadowolony

Osobiście kupiłem konsolę Sony PlayStation 4 Slim w lipcu ubiegłego roku. Potem dokupiłem do niej dodatkowego pada, kamerę oraz zestaw PS Move. Do tej pory udało mi się przejść kilka tytułów, wśród których znalazły się Uncharted 4, Marvel Spider Man lub Ratchet & Clank. Jestem też w trakcie walki z Imperium w Star Wars: The Fallen Order, a niedługo zacznę eksplorować mapę w Wiedźminie 3, z niecierpliwością czekając na premierę Cyberpunk 2077.

PlayStation 4 w 2020? Zdecydowanie tak!
PS4 Pro

I choć wiem, że niektóre z tych pozycji są dostępne na PC (Wiedźmin, Gwiezdne Wojny), to jednak granie na TV i padzie jest dla mnie od pewnego czasu znacznie przyjemniejsze, niż gra na komputerze. Ten stał się dla mnie już głównie narzędziem pracy i pełen jest rozpraszaczy – powiadomień, wiadomości, itp. – które ciężko jest ignorować.

Czy warto kupić konsolę PlayStation 4 dzisiaj?

Zdecydowanie. Czy warto będzie to zrobić za miesiąc lub dwa? Oczywiście. Szczególnie, że im bliżej premiery PlayStation 5, to ceny PS4 raczej rosnąć nie będą, gdyż sprzedawcy będą chcieli wyprzedać jak najwięcej towaru. Ostatnią kwestią jest tylko, na którą z konsol się zdecydować – Pro czy Slim. Jeśli macie telewizor z 4K i HDR, to zdecydowanie warto pomyśleć o kupnie droższego wariantu. Jeśli natomiast Wasz telewizor, tak jak u mnie, ma gorsze parametry, to PlayStation 4 Slim będzie konsolą wystarczającą na Wasze potrzeby.

Sprawdź najlepsze ceny na PlayStation 4 Pro w sieci!

Sprawdź najlepsze ceny na PlayStation 4 Slim w sieci!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!