System DahliaOS – klon Fuchsia OS – doczekał się ogromnej aktualizacji!

System DahliaOS - klon Fuchsia OS - doczekał się ogromnej aktualizacji!

Niejednokrotnie pisaliśmy na łamach portalu ROOTBLOG o projekcie Fuchsia OS. Ten system operacyjny, nad którym pracuje Google, może za niedługo okazać się następcą systemu Android. Jak się okazuje, ktoś postanowił wykorzystać Fuchsia OS i na jego bazie zbudować dystrybucję Linuxa pod nazwą DahliaOS, która właśnie doczekała się ogromnej aktualizacji!

Czym jest DahliaOS? Autorzy opisują ten system jako „coś nowego”, a jednocześnie nowoczesnego, bezpiecznego, lekkiego i responsywnego. Co ten OS odróżnia od Google Fuchsia? No właśnie jądro, bowiem Fuchsia wykorzystuje własne mikrojądro Zircon, natomiast Dahlia – Linux Kernel. To też sprawia, że DahliaOS jest pełnoprawną dystrybucją Linuxa, które kompletnie odbiega od popularnych tego typu produktów, chociażby Ubuntu czy Manjaro Linux. Muszę jednak zaznaczyć, że DahliaOS, obok Linux Kernel, ma wbudowane mikrojądro Zircon.

Warto przeczytać: Podoba Ci się Fuchsia OS? To powinieneś sprawdzić DahliaOS!

DahliaOS 201004

Jak zaznaczają sami twórcy, aktualizacja do wersji 201004 jest naprawdę ogromna, a wiele pracy poświecono aspektowi modyfikowania. W specjalnej zakładce w ustawieniach użytkownik może zmieniać wiele elementów systemowych, a także uruchomić dedykowany tryb ciemny. Dodano także automatyczną zmianę rozmiaru okna gdy je przyłożymy do krawędzi ekranu. Twórcy chcą również otworzyć się na nowe języki, a dokładnie na tłumaczenia systemu aby ten był przystępny dla każdego.

System DahliaOS - klon Fuchsia OS - doczekał się ogromnej aktualizacji!

Deweloperzy nie zapomnieli pochwalić się nowymi optymalizacjami. Dzięki zmianom oraz pozbyciu się niektórych niepotrzebnych elementów zużycie RAM-u spadło o około 100 megabajtów (w porównaniu do ostatniego wydania) i od teraz DahliaOS ma świetnie działać nawet na sprzętach o słabej wydajności, między innymi na tabletach z procesorami niskonapięciowymi.

DahliaOS 201004 możecie pobrać >>stąd<<.

Co myślicie o DahliaOS? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!