Podoba Ci się Fuchsia OS? To powinieneś sprawdzić DahliaOS!

Podoba Ci się Fuchsia OS? To powinieneś sprawdzić DahliaOS!

Niejednokrotnie pisaliśmy na łamach portalu ROOTBLOG o projekcie Fuchsia OS. Ten system operacyjny, nad którym pracuje Google, może za niedługo okazać się następcą systemu Android. Jak się okazuje, ktoś postanowił wykorzystać Fuchsia OS i na jego bazie zbudować dystrybucję Linuxa pod nazwą DahliaOS.

Google Fuchsia to kompletnie nowa platforma, która w przyszłości może zastąpić Androida. Co jednak ciekawe, nie będzie ona oparta o jądro Linuxa, a o własne mikrojądro Zircon, co sprawi, że gigant będzie miał nad nim pełną kontrolę. O projekcie jednak od dłuższego czasu jest dosyć cicho.

DahliaOS, czyli Fuchsia OS z jądrem Linuxa

Fuchsia OS oferuje bardzo ciekawe i nowoczesne środowisko graficzne napisane za pomocą Flutter. Jest to również otwartoźródłowy projekt, a więc można dowolnie wykorzystywać jego elementy. Postąpili tak twórcy DahliaOS, czyli nowej dystrybucji Linuxa.

Czym jest DahliaOS? Autorzy opisują ten system jako “coś nowego”, a jednocześnie nowoczesnego, bezpiecznego, lekkiego i responsywnego. Co ten OS odróżnia od Google Fuchsia? No właśnie jądro, bowiem Fuchsia wykorzystuje własne mikrojądro Zircon, natomiast Dahlia – Linux Kernel. To też sprawia, że DahliaOS jest pełnoprawną dystrybucją Linuxa, które kompletnie odbiega od popularnych tego typu produktów, chociażby Ubuntu czy Manjaro Linux. Muszę jednak zaznaczyć, że DahliaOS, obok Linux Kernel, ma wbudowane mikrojądro Zircon.

Warto przeczytać: Oficjalna strona internetowa projektu Fuchsia jest już dostępna!

DahliaOS daje możliwość przetestowania przynajmniej pewnej części możliwości Google Fuchsia na niemalże każdym komputerze, który wyszedł po 2004 roku. Ponadto obraz ISO waży zaledwie 163 MB, co zapowiada, że system może być niezwykle lekki (twórcy chwalą się, że w stanie spoczynku system zużywa niecałe 200 megabajtów pamięci RAM). Ponadto DahliaOS jest systemem darmowym, otwartoźródłowym opartym o model Rolling Release.

Podoba Ci się Fuchsia OS? To powinieneś sprawdzić DahliaOS!

DahliaOS jest na wczesnym etapie rozwoju i wiele rzeczy niezbyt dobrze działa (albo po prostu nie działa). Ponadto, póki co, system powinno się uruchamiać na komputerach z wbudowanymi układami graficznymi Intel. Nie działa również uruchamianie na maszynach wirtualnych, co utrudnia testowanie.

DahliaOS można pobrać >>stąd<<.

Jak oceniacie DahliaOS? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!