Debian 11 “Bullseye” już jest! Co nowego dodano?

debian

Po dwóch latach fani Debiana w końcu doczekali się nowej odsłony swojego ulubionego systemu. Został on oznaczony jako Debian 11 Bullseye i już jest dostępny do pobrania.

Debian – przede wszystkim stabilny

Nie znacie Debiana? Cóż, jakby to wytłumaczyć. Debian to system, który powstał w 1993 roku i można go nazwać dziadkiem/ojcem ogromnej liczby dzisiaj znanych nam dystrybucji. Przy opisie wielu ciekawych systemów posługuje się stwierdzeniem: OS ten bazuje na Ubuntu. No dobra, ale wiecie na czym bazuje to Ubuntu? Właśnie na Debianie.

Rozwój Debiana jest dosyć powolny, ale ma to dobre założenia. System ten jest po prostu super stabilny. Często, gdy ktoś szuka dla siebie dobrego, przede wszystkim zaufanego OS-a to wybiera właśnie Debiana.

Debian 11 “Bullseye” wydany!

Nareszcie Debian 11 zostały wydany. Bazuje na Linux Kernel 5.10 LTS, który będzie wspierany przez następne 5 lat – do 2026 roku. Ponadto system domyślnie oferuje środowiska GNOME 3.38, KDE Plasma 5.20, Xfce 4.16, LXQt 0.16, LXDE 11 oraz MATE 1.24.

Ponadto Debian 11 wykorzystuje GCC 10.2, GNU C Library 2.31 oraz LLVM 11.0.1. Dodano także wiele poprawek związanych z urządzeniami na USB. Poprawiono również bezpieczeństwo z wykorzystaniem nowych technologii. Autorzy chwalą się również optymalizacjami. Warto dodać, że Debian 11 na dzień dobry obsługuje system plików exFAT. Co ciekawe, system oferuje również zestaw narzędzi związanych z pandemią COVID-19. Dodano także nowe tapety.

Debian 11 jest już dostępny do pobrania. Został przygotowany na wiele platform i architektur.

Źródło: 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!