Deepin OS 15.10 już jest! Chińczycy naprawdę się starają

Deepin OS 15.10 już jest! Chińczycy naprawdę się starają

Deepin OS to jeden z najbardziej unikatowych systemów operacyjnych – głównie ze względu na wykorzystanie autorskiego środowiska graficznego Deepin DE. Korzystając z tego systemu można odnieść wrażenie, że każdy jego element został zaprojektowany tak, aby umilić życie użytkownikowi. Deweloperzy właśnie wydali aktualizację, która wprowadza wiele ciekawych nowości.

Krótko o Deepin OS

Co sprawia, że Deepin OS jest ciekawy? Po pierwsze, jego pochodzenie. Linux ten powstał i jest rozwijany w Chinach (co jest dla problematyczne, ale o tym opowiem później). Po drugie, wykorzystuje on autorskie środowisko graficzne Deepin DE, które jest naprawdę ładne.

Deepin OS 15.10 już jest! Chińczycy naprawdę się starają
Deepin OS (fot. FOSSMint)

Wprawione oko dosyć szybko odnajdzie tutaj nawiązania do Windowsa 10, MacOS, jak i również do niektórych środowiskch linuksowych. Twórcy zaimplementowali tutaj wiele motywów, trybów, a także kilka ważnych aplikacji na start, na przykład Spotify.

Warto sprawdzić: Ubuntu 19.04 Disco Dingo już dostępne! Co nowego dodano do popularnego Linuksa?

System ten ma wady, które niekiedy potrafią zakryć zalety. Przede wszystkim mówi się o jego nie najlepszej stabilności. Kolejnym minusem Deepina jest umiejscowienie serwerów w Chinach – to sprawia, że pobieranie aktualizacji i programów jest naprawdę powolne. I co ważne, nawet zmieniając w ustawieniach serwer pobierania na jakiś europejski nic nie zmienia – pobieranie nadal jest wolne.

Deepin OS zaktualizowany do wersji 15.10

Uaktualnienie do wersji 15.10 wnosi naprawdę wiele nowości. Najważniejszą z nich bez wątpienia jest zmiany bazy – do tej pory Deepin bazował na niestabilnych wydaniach Debiana (Debian Unstable), jednak od teraz Chińczycy przeszli na stabilną odsłonę. Dzięki temu system stał się o wiele bezpieczniejszy oraz – co wydaje się być oczywiste – stabilniejszy.

Warto przeczytać: Pop!_OS 19.04 już jest! Co nowego w najbarwniejszej dystrybucji Linuksa?

Innym ciekawym dodatkiem jest Auto Merge. Funkcja ta sprawia, że wszystkie pliki i ikony znajdujące się na pulpicie automatycznie przydzielane są do odpowiednich folderów – na przykład nagrania wideo trafią do filmów, a pliki mp3 do muzyki. Zmian i poprawek doczekały się również inne elementy systemy, takie jak Terminal, Eksplorator plików, dock, odtwarzacz muzyki, a nawet Launcher. Więcej dowiecie się z poniższego filmu.

Deepin to bez wątpienia jeden z najciekawszych i najładniejszych Linuksów. Należy również pogratulować deweloperom, którzy ciągle ciężko pracują nad tym aby system ten działał jak najlepiej.

A Wam podoba się Deepin OS? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!