Desktop mode dla wszystkich urządzeń z Androidem Q!

Desktop mode dla wszystkich urządzeń z Androidem Q!

Nie można ukryć, że dziś smartfon jest tak naprawdę wszystkim po trochu. W swoich kieszeniach mamy małe komputery osobiste, na których napiszemy sprawnie dokument lub zmontujemy szybko prezentację czy przenośne konsole, które umożliwią nam zabicie czasu w autobusie czy u lekarza. Nie ulega również wątpliwości, że smartfony stają się coraz potężniejsze, choć, według mnie, całkiem potężne podzespoły ograniczane są przez system mobilny. Teraz jednak jest szansa, że się to zmieni! Pełny tryb komputerowy daje zdecydowanie więcej możliwości ale o tym pogadamy w dalszej części wpisu. Znowu przedłużyłem wstęp, ale to po prostu, niestety, cały ja. Zapraszam!  

Tryb desktopowy to nic nowego

Desktop mode to oczywiście żadna nowość! Pierwsze mi znane podejście w tym temacie, które niestety zakończyło się wielką klapką, było przy okazji modeli Microsoft Lumia 950 i 950XL. W momencie debiutu smartfonów w Windows Continuum pokładałem ogromne nadzieje. W końcu to Microsoft. Na desktopowych systemach operacyjnych znają się jak mało kto. Continuum jednak było rozciągniętym mobilnym Windowsem na ekran monitora. Brakowało aplikacji, funkcjonalności, a ponadto sama przystawka, która była wymagana aby wszystko działało do tanich nie należała. Później długo, długo nic i miałem styczność z tego rodzaju udogodnieniem u Samsunga i u Huaweia. W przypadku Samsunga rozwiązanie to testowałem na modelu S8+ i tu problemem największym był Dex. Przystawka, która umożliwiała podłączenie monitora, peryferiów i w ogóle wejście w omawiany tryb była na start dość droga. Słabe zagranie jak na coś zupełnie opcjonalnego, ponadto sam tryb i jego funkcjonalność pozostawiała wiele do życzenia. Lepiej z tematem poradził sobie Huawei. Tryb komputerowy działa bezproblemowo zaraz po podłączeniu kablem HDMI – USB C. Rozwiązanie jest tańsze bo sam kabel to okolice 50 zł, a ponadto z tego co zaobserwowałem funkcjonalność stoi na całkiem niezłym poziomie. Choć trzeba pamiętać o jednym. To nadal system mobilny!

Warto przeczytać! – Beta Android Q na Pixel 3a i 3a XL dopiero w czerwcu?

Desktop mode dla wszystkich urządzeń z Androidem Q!

Android Q wprowadzi desktop mode dla wszystkich urządzeń! Co to dla nas oznacza?

Według mnie, przede wszystkim otworzy to furtkę producentom akcesoriów do naszych smartfonów. Z pewnością pojawią się przystawki firm wyposażone w kilka portów oraz dodatkowe zasilanie i nie będą one kosztować kosmicznych pieniędzy.

Ważna jest również swego rodzaju “automatyzacja pracy”. Załóżmy, że jesteście prezesem dość sporej firmy. Codziennie piszecie sporo dokumentów, korzystacie intensywnie z przeglądarki, robicie prezentacje. Ważne jest dla was aby wasze dane były zawsze na miejscu. Ja widzę tu naprawdę szerokie perspektywy tego rozwiązania. Zrobiliście w pracy kilka notatek na smartfonie. Siadacie do pracy w domu i nie ma konieczności przerzucania danych między smartfonem a komputerem. Wracacie, kładziecie smartfon na odpowiedniej przystawce podłączonej na stałe do monitora, klawiatury i myszki i zaczynacie pracę bezpośrednio na urządzeniu tylko w trochę odmiennej formie. Naprawdę może to dobrze wyglądać.

Liczę osobiście również na rozwój gier na platformę mobilną. Urządzenia są coraz mocniejsze. Snapdragony 855, nawet do 12 GB RAMu, a za jedne z lepszych gier nadal uchodzą porty ponad 10 letnich gier rockstara. Upowszechnienie się trybu komputerowego, może dać producentom gier swego rodzaju cynk, że może warto się zainteresować smartfonami i wypuścić coś naprawdę porządnego.

Zobacz także! – Jak zmienić DPI w telefonie z Androidem? 

Desktop mode dla wszystkich urządzeń z Androidem Q!

  Forum xdadevelopers zrobiło analizę omawianego dziś trybu bardziej wnikliwie. Ja nie będę tego robić, ponieważ informacje są dość szczątkowe i w zasadzie nikomu nic nie powiedzą. Potraktujcie ten wpis więc jako moje własne spostrzeżenia i informację, że mamy na co czekać!

Ciekaw jestem również waszego zdania na temat trybu komputerowego na naszych smartfonach. Uznajecie to rozwiązanie za przydatne czy jednak wolicie pozostać przy klasyce? Jak może rozwinąć się ta myśl w perspektywie dwóch, trzech, pięciu lat? Wszak wiemy nie od dziś, że nawet rok w tej branży to dość znaczna przepaść. Zapraszam do sekcji komentarzy!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!