Spis treści
Kolejna nowość od DJI dopiero co zawitała na półki sklepowe, a my już przyrządziliśmy dla Was szczegółowy test modelu Air 2S. Na wejście powiem jedno – ten sprzęt jest niesamowicie dobry i znakomicie sprawdzi się w rękach amatora jak i profesjonalisty. Tym optymistycznym akcentem, zapraszam Was do lektury!
Specyfikacja DJI Air 2S
- Komunikacja: 2.4 GHz, 5.8 GHz
- Nawigacja: GLONASS, GPS, GALILEO
- Prędkość maksymalna: 19 m/s
- Wznoszenia: 6 m/s
- Prędkość opadania: 6 m/s
- Zasięg: 8.000 m
- Bateria: 3500 mAh, deklarowany czas pracy 31 min
- Kamera: 20 Mpix, Matryca 1″ CMOS, przysłona f/2.8, kąt widzenia 88°
- Stabilizacja kamery: 3-osiowy gimbal
- Rozdzielczość wideo: 5.4K: 5472×3078 do 30 fps, 4K Ultra HD: 3840×2160 do 60 fps, 2.7K: 2688×1512 do 60fps, FHD: 1920×1080 do 120 fps, MP4/MOV (H.264/MPEG-4 AVC, H.265/HEVC)
- Rozdzielczość zdjęć: 5472×3648 (3:2), 5472×3078 (16:9)
- Format zdjęć: JPEG, RAW
- Czujnik: akcelerometr, żyroskop
- Wymiary: złożony:180×97×77 mm, rozłożony:183×253×77 mm
- Waga: 595 g
- Dołączone akcesoria: ładowarka, hub do ładowarki baterii, akumulator – 3 szt, kabel zasilający, 3 kable RC, śmigła – 12 szt, zapasowe drążki, torba naramienna, zestaw filtrów ND
- Cena: 4899 zł (Standard) / 6299 zł (Fly More Combo)
Wygląd, budowa i jakość wykonania
W porównaniu z poprzednią generacją Air’a, w oczy ruch się jedna, zaś z technicznego punktu widzenia potężna zmienia. Odświeżona wersja zyskała zupełnie nowy moduł kamery z jednocalową matrycą. Przełom? Zdecydowanie tak! W kwestii dizajnu DJI Air 2S niewiele się zmieniło. Sprzęt w ciągu dalszym wykonany jest z równie dobrej jakości tworzą sztucznego, w jasno – szarym kolorze. Drugim materiałem użytym do produkcji Air’a jest aluminium. Pokryta nim została dolna część korpusu, dzięki czemu najważniejsze komponenty będą chronione przez twardszy materiał. W ramionach drona zostały zaimplementowane lampki, które pomagają w łatwiejszym dostrzeżeniu drona gdy znajdziemy się w trudniejszych warunkach oświetleniowych.
Na powierzchni całego sprzętu, znalazła się masa czujników antykolizyjnych. Czuwają one z przodu, tylu, dołu i góry aby użytkownik nie wleciał w jakąś przeszkodę. Po obu bokach znalazły się również zaślepki, które ochraniają port USB-C i czytnik kart microSD od działania czynników zewnętrznych. Bateria wpina się od góry, dzięki czemu w bardzo łatwy i wygodny sposób możemy ją wymienić. Urządzenie zostało również bardzo rozsądnie wyważone (595g) co stawia go idealnie między modelem Mini a linią Mavic Pro. Dodatkowym, a jakże ważnym elementem okazała się być również bardzo (naprawdę bardzo) mocna lampka LED, która kilkukrotnie pomogła mi oświetlić wieczorną drogę podczas spacerów nad nieoświetlonymi brzegami morza.
Tryby, aplikacja, funkcjonalność
DJI AIr 2S wykorzystuje już trzecią a za razem najlepszą wersję transmisji radiowej OcuSync 3.0, dzięki czemu stabilną kontrolę nad dronem utrzymamy dłużej niż kiedykolwiek wcześniej. Przekładając to na liczby – najnowszym produktem DJI polecimy na odległość nawet czterech i pół kilometra (poza terenami miejskimi). Będąc bliżej metropolii, zasięg skraca się do około 3 kilometrów, co wciąż jest zadowalającym wynikiem. Jednak to nie koniec dobrych informacji! Czasy lotów na jednym naładowaniu również są zdumiewające – nawet 28 minut realnego użytkowania.
Testowany sprzęt funkcjonuje pod kontrolą najnowszej aplikacji producenta – DJI Fly. Nieco ponad rok temu zastąpiła ona oprogramowanie GO4 i z każdym dniem jest coraz to bardziej rozwijana. W najnowszej odsłonie działa bardzo sprawnie, a menu oraz funkcje porozmieszczane są bardzo intuicyjnie i przyjaźnie dla osoby użytkującej drona. Na ekranie głównym mamy możliwość, aby przejść do naszego profilu, galerii drona, lub wejść w sprzęt i zacząć lot. W samej zakładce sprzętu możemy również sprawdzić mapę i ograniczające nas strefy zakazu lotów.Warto również wspomnieć, że Air 2S pokazuje również inne zagrażające nam maszyny lotnicze. W samej apce mamy również opcje zmiany na tryb photo lub video, które rozkładają się na dalsze zakładki oraz możliwości.
Świetne i proste sterowanie to kolejna cecha, która charakteryzuje drony chińskiego producenta. W przypadku DJI Air 2S jest nie inaczej – nawet podczas większych podmuchów wiatru czy szybkiego opadania sprzęt operuje się wyśmienicie. Za tak dobre odczucia odpowiada rownież kontroler, który pewnie trzyma się w dłoniach . Aby podłączyć do niego smartfona, wystarczy wyciągnąć uchwyt bezpośrednio z aparatury, podłączyć się kablem i gotowe! Jak to już bywa w zwyczaju, DJI upraszcza wszystko co trzeba do minimum, aby użytkownikom ich sprzętów poszczególne czynności zajmowały jak najmniej czasu.
W najnowszym produkcie DJI nie zabrakło również rozbudowanych trybów autonomicznych. Najciekawszymi z nich okazały się być ulepszone możliwości śledzenia, które sprawiały się wprost znakomicie niezależnie od warunków panujących na zewnątrz – mówię tutaj oczywiście o nasilonym wietrze czy zachmurzeniu, gdyż po zmroku opcje są dezaktywowane. Na poniższym nagraniu możecie sprawdzić, jak sprawdza się autonomiczna funkcja lotu z ustawionym obiektem do okrążania!
Jakość zdjęć oraz filmów wykonanych DJI Air 2S
Na początek zacznijmy od tego, jak wyglądają zdjęcia uchwycone Air’em 2S. Dzięki możliwości tworzenia obrazów w formacie RAW, ich dalsza obróbka jest o wiele łatwiejsza i pozwala nam otrzymać o wiele lepsze efekty niż te na początku. W kwestii poszczególnych trybów – będzie czym się bawić! Panoramy 180 lub 360 stopni, tryb nocny czy MasterShots pozwolą nam uchwycić wiele ciekawych chwil, które możemy ujrzeć z innej perspektywy niż standartowo. Jedynym aspektem, który mógłbym w tej kategorii zmienić jest pole widzenia w trybie zdjęciowym. Jak dla mnie jest o drobinę za szerokie, co nie pozwala uzyskać zdjęcia bez tak zwanych dystorsji obrazu.
DJI Air 2S oferuje bardzo dobrą jakość wideo, która zgniata konkurencję. 5.4K (szczególnie na większych monitorach) zapiera dech w piersiach. Oglądanie obrazów z przestworzy w tak wysokiej jakości wywiera potężne wrażenie. Oprócz tego mamy opcję nagrywania w 4K, ale tylko w przyciętym rozmiarze, co jest wyjątkowo dziwne z uwagi a zastosowaną matryce o wielkości 1 cala.W wersji z dopiskiem “S” dodano również opcje nagrywania w zwolnionym tempie – może się ona przykładowo przydać podczas nagrywania wyczynów rowerowych Samo kolorowanie nagranych ujęć jest naprawdę wygodne dzięki wykorzystaniu dziesięcio – bitowych kolorów, które znacznie ułatwiają późniejszą pracę z obrazem.
Konkluzja – czy warto kupić DJI Air 2S
Po spędzeniu kilku produktywnych dni z DJI Air 2S powiem jedno – ten dron wymiata! Tańszy i bardziej wypakowany niż model pro, znacząco lepszy od poprzednika w kwestii obrazu … czego chcieć więcej? Dzięki nowej transmisji OcuSync 3.0 trudno było o doświadczenie jakiejkolwiek ścinki obrazu, czy stracenia drona z pola zasięgu. Każdy aspekt Air’a 2S został doskonale dopracowany – począwszy od specyfikacji, idąc przez jakość wykonania, możliwości jak i ogólny odbiór całego sprzętu. Najnowsze urządzenie DJI jest o tyle ciekawe, że sprawdzi się dla amatorów oraz profesjonalistów jednocześnie. DJI – oby tak dalej!
DJI Air 2S
DJI Air 2S-
Zawartość zestawu10/10 Rewelacja
-
Wygląd i jakość wykonania10/10 Rewelacja
-
Tryby i funkcjonalność10/10 Rewelacja
-
Aplikacja10/10 Rewelacja
-
Czas pracy na baterii9/10 Świetnie
-
Sprzęt w praktyce10/10 Rewelacja
-
Stosunek ceny do jakości9/10 Świetnie
Zalety
- Świetna jakość wykonania
- Imponujący zasięg
- Potężna ilość trybów
- Wysoka prędkość maksymalna
- Szybkie ładowanie baterii
- Jakość filmów i zdjęć na profesjonalnym poziomie
- Odpowiednia wytrzymałość ogniwa
- Rozsądna cena
- Wbudowana pamięć 8GB
- Duże możliwości wideo
Wady
- Obsługa SD kart do 256GB
- Zbyt szeroki kąt widzenia w trybie foto