Dokumenty Google z lepszym wsparciem dla Markdown

Dokumenty Google z lepszym wsparciem dla Markdown

Dokumenty Google to dosyć prosty pakiet biurowy, ale jego dostępność (brak potrzeby instalacji, edycja online z kolegami) sprawia, że jest bardzo chętnie wykorzystywany. Jak się okazuje, Google Docs zaoferuje lepszą obsługę języka znaczników Markdown.

Markdown w Dokumentach Google

Markdown to prosty ale naprawdę potężny język znaczników, który pozwala na wygodne formatowanie tekstu wykorzystując różne znaki, na przykład gwiazdki, myślniki czy znaki równości. Ten tekst, który teraz czytacie, właśnie powstał z użyciem Markdown. Pisanie w tym języku sprawia, że tworzenie jest o wiele szybsze i bardziej intuicyjne, a do tego plik waży znacznie mniej (np. w porównaniu do .docx) i wszędzie wyświetla się tak samo (to znaczy każdy edytor widzi treść dokładnie tak samo – wszak piszemy czystym tekstem). Markdown też wykorzystuję do tworzenia notatek czy innych dokumentów (dedykowane edytory Markdown pozwalają na wygodne generowanie plików PDF).

Jak się okazuje, Dokumenty Google doczekały się lepszego wsparcia dla Markdown. Docsy automatycznie wykrywają, że korzystamy z Markdown i zaczną tekst przerabiać zgodnie z tym, co chcemy osiągnąć. To pozwoli na o wiele szybsze pisanie, bowiem nie będziemy musieli odrywać się od klawiatury, aby chociażby utworzyć nagłówek.

Google również chce ułatwić życie osobom z pewnymi ograniczeniami. Dlatego też Dokumenty Google zaoferują lepsze wsparcie dla alfabetu Braille’a. Gdy uruchomimy nową funkcję, to ta powinna pomóc w korzystaniu z pakietu. To naprawdę ważne udogodnienie.

Źródło: Android Police

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!