Facebook podsłuchiwał wiadomości głosowe wysyłane na Messengerze

facebook

Facebook znany jest z zbierania wręcz ogromu informacji na temat swoich użytkowników. Jednak zakładając konto w tym serwisie tak naprawdę zgadzamy się na wszystko to, co zawarte jest w regulaminie. Teraz w sieci pojawiły się informacje, które zaskoczyły sporą cześć użytkowników Facebooka.

Przepisywanie wiadomości głosowych było czymś normalnym

Jak donosi agencja Bloomberg portal należący do Marka Zuckenberga zlecał zewnętrznym firmom przepisywanie nagranych wiadomości użytkowników. Po co pracownicy Facebooka to robili? Oficjalny powód takich działań jest niezwykle prosty i jednocześnie bardzo trudno w niego uwierzyć – firma chciała sprawdzić czy stworzone przez nią AI jest w stanie właściwie interpretować wiadomości. Oczywiście wiadomości były przechwytywane i przepisywane tylko u tych użytkowników, którzy wyrazili zgodę na korzystanie z mikrofonu i wysyłali głosowe komunikaty za pomocą Messengera.

messenger

Bez wątpienia takich osób jest ogrom i sam niejednokrotnie z tej funkcji korzystałem. Mark Zuckerberg zapewnił, iż przepisane wiadomości głosowe nie są sprzedawane zewnętrznym firmom czy wykorzystywane do kreowania reklam dopasowanych do potrzeb użytkowników. I szczerze mówiąc nie chce mi się do końca w to wierzyć. Facebook jest portalem, na którym reklamy generują gigantyczne wręcz zyski, a co za tym idzie możliwość ich spersonalizowania wydaje się bardzo kuszącym opcją.

Zobacz także: Facebook pracuje nad ciemnym motywem dla androidowej aplikacji

Oczywiście w najnowszym raporcie opublikowanym przez władzę portalu możemy wyczytać, że działania zostały zawieszone tydzień temu i tak naprawdę nigdy nie zostaną wznowione. Bez wątpienia to tylko przykrywka, ponieważ nikt z nas nie jest w stanie sprawdzić co dokładnie z naszymi danymi robi Facebook. Sprawą ma zająć się Federalna Komisja Handlu, która niedawno nałożyła na firmę Marka Zuckenberga rekordową karę w wysokości 5 miliardów dolarów. Ile teraz przyjdzie zapłacić amerykańskiemu przedsiębiorcy? Tego zapewne nie dowiemy się zbyt szybko.

Co myślicie o najnowszych informacjach na temat podsłuchiwania naszych wiadomości głosowych na Facebooku? Czy waszym zdaniem takie działania powinny mieć miejsce? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!