Fedora to system operacyjny, który aktualnie jest opisywany jako najlepsza dystrybucja Linuxa. Sam z tego OS-a korzystam od niemalże roku i naprawdę sobie go chwalę. Wreszcie po długim okresie oczekiwania, Fedora 36 została wydana w wersji stabilnej!
Fedora Linux 36 – nowe GNOME i GTK4
Fedora to system operacyjny, z którym zacząłem podróż od wydania 34 i od razu mnie wręcz urzekł. Na tyle, że w końcu po jakimś czasie zrezygnowałem z Pop!_OS i od pół roku już wszystkie moje urządzenia pracują na tym systemie. Ba! Fedorę używam nawet na testowych laptopach, tak jak to było chociażby w przypadku XPG Xenia 14, gdzie ten Linux sprawdził się nieziemsko. Jest to OS napakowany nową, ale stabilną technologią, przemyślanymi rozwiązaniami i wsparciem dla nowoczesnych funkcji. Przyszedł czas na Fedorę 36.
A Fedora Linux 36 przynosi ogrom zmian. Przede wszystkim mamy tutaj nowe środowisko graficzne GNOME 42, które zostało zbudowane w oparciu o nowe biblioteki GTK4. Mało tego, został odświeżony jasny motyw, a także otrzymaliśmy (nareszcie) dedykowany ciemny motyw systemowy (wcześniej był dostępny, ale ukryty). Interfejs systemowy również nieco się zmienił i to w taki sposób, aby był czytelniejszy dla użytkownika.
Dociekliwi zauważą również dwie nowe aplikacje systemowe. Pierwszy z nich to jest Text Editor, który zastępuje wysłużony Gedit. Nowy edytor tekstu jest o wiele lepiej rozbudowany i czytelniejszy. Na tyle mi się spodobał, że zainstalowałem go w wersji testowej na Fedorze 35. Mamy też nowy terminal, choć nie jest on domyślnie zainstalowany (nadal jednak jest dostępny w repozytorium).
Jeśli u kogoś w komputerze występuje karta graficzna NVIDIA i chce wykorzystywać zamknięty sterownik graficzny, to od teraz będzie domyślnie mógł korzystać z serwera wyświetlania Wayland. To spory krok naprzód. Fedora 36 to także Linux Kernel 5.17, Ansible 5 oraz Podman 4.0. Znajdziemy także PHP w wersji 8.1, Ruby 3.1 oraz Goland 1.18.
Fedora 36 już dostępna do pobrania w wersji stabilnej
System Fedora 36 jest już dostępny do pobrania dla każdego. Jest to oprogramowanie w pełni darmowe i dbające o prywatność użytkownika. System ten możemy sprawdzić na niemalże każdym komputerze, w tym nawet w trybie Live CD oferujący pełnię funkcji bez wprowadzania zmian na komputerze użytkownika.
Sam mam Fedorę 35 i czekam na stosowny update. Ten zapewne niedługo się pojawi. Co prawda, mógłbym zainstalować system “na czysto”, ale nie chce mi się od nowa wykonywać konfiguracji.
Źródło: Fedora Magazine
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!