Pop!_OS 22.04 LTS już jest! Ważne zmiany zostały zaimplementowane

Pop!_OS 22.04
Pop!_OS 22.04

Pop!_OS to jedna z najlepszych dystrybucji Linuxa. Sam z niej długo korzystałem i ten system nie dawał mi żadnych powodów do zdenerwowania. Ponadto polecam go tak często, jak to możliwe. Właśnie został zaktualizowany do wersji Pop!_OS 22.04 LTS.

Pop!_OS to system operacyjny bazujący na Ubuntu. Moim zdaniem jest jednak znacznie stabilniejszy i prostszy w obsłudze. Wersja 20.10 cieszyła się obecnością na moim komputerze niezwykle długo i dobrze wspominam tę edycję. Od tamtej pory również obserwuje rozwój tego systemu, bowiem jest on naprawdę świetny i do tego oferuje ciekawe, unikatowe funkcje.

Od wersji 21.04 Pop rozwija się w nieco inną stronę niż się spodziewałem. System staje się coraz mniej podobny do GNOME (choć nadal wykorzystuje GNOME). Ja jako fan czystego GNOME zrezygnowałem z tego OS-a, ale nadal uważam go za świetny.

Pop!_OS 22.04 LTS

Zazwyczaj Pop OS wychodzi kilka miesięcy po publikacji nowej edycji Ubuntu. Teraz jednak długo nie musieliśmy czekać, bowiem już dzisiaj możemy cieszyć się nowym systemem. Pop!_OS 22.04 oczywiście bazuje na Ubuntu 22.04 i wykorzystuje zmodyfikowane środowisko GNOME 42.

Pop!_OS 22.04
Pop!_OS 22.04

Zmiany wizualne nie są ogromne, ale ważne jest to, co zmieniło się pod maską. Oprócz wielu elementów z GNOME 42, mamy tutaj Pipewire, czyli serwer obsługi strumieni audio i wideo. Jest on niezwykle nowoczesny i znacznie ułatwia korzystanie chociażby ze słuchawek Bluetooth. Daje nam dostęp do wielu kodeków, w tym AAC czy nawet LDAC. W ustawieniach natomiast dostajemy opcję ustawienia momentu aktualizacji repozytoriów, aby te pozostały zawsze świeże.

Pop!_OS 22.04
Pop!_OS 22.04

Zostając w temacie ustawień, tutaj znajdziemy nową pozycję o nazwie “Wsparcie”. Jest to miejsce z którego możemy szybko przejść do dokumentacji, a także dołączyć do przestrzeni komunikacji z innymi użytkownikami Pop OS tworzącymi społeczność. Jest też opcja stworzenia szybkiego log file. Poprawki odnajdziemy także w sklepie z aplikacjami, który ma teraz działać jeszcze szybciej.

Pop!_OS 22.04
Pop!_OS 22.04

Jak informują twórcy, pojawiły się zmiany ulepszające działanie HiDPI i dostaliśmy lepsze wsparcie dla systemów z wieloma monitorami. Pojawiła się także aplikacja RDP do ustanawiania połączenia zdalnego. Pojawił się również Linux Kernel 5.16. Oczywiście dalej mamy inne zalety COSMIC, takie jak automatyczne dzielenie okien aplikacji (auto-tiling), dock z aplikacjami czy zmodyfikowany launcher programów.

Pop!_OS 22.04 jest systemem darmowym i każdy może go zainstalować. Pobierzecie go >>stąd<<, gdzie dostępny jest w wersji Intel/AMD, dla komputerów z grafiką NVIDIA oraz dla SBC Raspberry Pi 4.

Źródło: OMG!Ubuntu, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!