Linux Kernel 5.17 już jest! Co takiego wprowadza?

Linux Logo

I tak oto właśnie zostało wydane kolejne jądro Linuxa – około 2 miesiące po publikacji 5.16. Linux Kernel 5.17 wprowadza kilka usprawnień.

Linux Kernel 5.17 opublikowany. Co takiego wprowadza?

Linux Kernel 5.17 został wydany tydzień później niż zakładano, ale nie ma co rozpamiętywać. Co takiego wprowadza nowe jądro?

Największą nowością jest nowy sterownik AMD P-State odpowiedzialny za kompatybilność z chociażby Zen 2. Warto tutaj odnotować, że sterownik powstał przy współpracy z firmą Valve – głównie przez wydanie konsoli Steam Deck, która właśnie korzysta z Zen 2. Nowy driver ma zapewnić lepszą wydajność energetyczną niż standardowy sterownik.

Rozszerzono również wsparcie o nowe generacje procesorów AMD i Intel. Trwają też prace nad wsparciem dla układów graficznych Intel Alchemist. Wprowadzono także PFRUT (platform firmware runtime update), czyli specjalne narzędzie pozwalające zaktualizowanie części oprogramowania układowego systemu bez potrzeby restartowania.

Kangurek Kao
Kangurek Kao (2022) na Fedora Linux

Poprawiono także wsparcie dla płyt głównych ASUSa oraz dla urządzeń marki NZXT. Wprowadzono też obsługę klawiatury Apple Magic 2021, w tym klawiatury alfanumerycznej oraz czytnika linii papilarnych. Co ciekawe, twórcy zdecydowali się przygotować sterownik dla tabletów x86 z Androidem, co ma pozwolić na uruchamianie nowszego jądra na starszym sprzęcie. Linux Kernel 5.17 to także obsługa USI (Universal Stylus Initiative). Nie można zapomnieć o ulepszeniach dla systemów plików BTRFS i EXT4.

Jeśli korzystacie z w miarę szybko rozwijanych dystrybucji, to zapewne Linux Kernel 5.17 zawita na Waszych komputerach lada moment. Na przykład w przypadku Fedory prace już trwają, co możemy obserwować na witrynie Fedora Updates System.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!