iPad jako profesjonalne studio? Final Cut Pro i Logic Pro trafią na iPadOS!

Apple iPad - Logic Pro

Na przestrzeni ostatnich 3 lat jesteśmy świadkami wielu znaczących zmian u giganta z Cupertino. Oczywiście wszelkie zmiany powiązane są z porzuceniem Intela i pójście na swoje z Apple Silicon. Od czasu pojawienia się układów scalonych serii Apple M, rynek zrobił fikołka. Nowe komputery amerykańskiego giganta z układami ARM wzbudziły ogromne zainteresowanie.

Final Cut Pro & Logic Pro now on iPad | Apple

W pewnym momencie Apple zaczęło również w kontekście iPadów stosować narrację, w której iPad może być naszym nowym komputerem. Pojawiły się dedykowane klawiatury z podstawkami, które wraz z iPadami miały imitować wyglądem laptopa. Mobilny system operacyjny Apple został w 2019 roku oddzielony od iPhoneów, dzięki czemu zamiast iOS 13, do iPadów trafił iPadOS 13. Niespodziewanym momentem było wprowadzenie na rynek iPada z chipem M1, znanym głównie z MacBooków i innych komputerów Mac. Pierwszy iPad z mocnym chipem komputerowym był znakiem, że Apple faktycznie może mieć duże plany co do rozwoju funkcjonalności swoich tabletów. Do tej pory w iPadach widywaliśmy jedynie te same chipy z serii Apple A, które trafiały do iPhone’ów.

Już w od momentu wydzielenia systemu iPadOS od iOS’a mówiło się o tym, że Apple może mieć w planach rewolucję w kwestii funkcjonalności swoich tabletów. Istniały pogłoski na temat mobilnego Xcode, który miał się pojawić wraz z iPadOS 14, te okazały się jednak nieprawdziwe. Wielu twórców chciało zobaczyć w akcji jakiś prawdziwy software do profesjonalnej edycji filmów. Okazję świetnie wykorzystała firma Blackmagic Design, znana z popularnego programu do edycji video. W grudniu 2022 roku DaVinci Resolve od Blackmagic Design pojawił się w wersji dla iPadOS. Co prawda nie mamy tu 100% pełnej funkcjonalności z komputerowej wersji programu, ale to duży krok w dobrym kierunku.

I tak po latach oczekiwań Apple oficjalnie zapowiada, że Final Cut Pro do edycji video oraz Logic Pro do edycji audio trafią na iPady! Oba programy dostosowano do użytku na ekranie dotykowym, nie musimy podłączać żadnej klawiatury ani touchpada.

Cena i dostępność?

Już 23 maja 2023 oba programy będą dostępne w App Store dla systemu iPadOS. Każdy z nich w subskrypcji wynoszącej $4.99 miesięcznie lub $49 rocznie. W przypadku subskrypcji rocznej otrzymujemy jeden darmowy miesiąc próbny.

Wymagania

Aby korzystać z programu Final Cut Pro będzie nam potrzebny iPad z chipem M1 lub nowszym. Dla programu Logic Pro wystarczy mieć iPada z chipem A12 Bionic lub nowszym. Oba programy wymagają systemu iPadOS 16.4 lub nowszego.

Źródło: Apple

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!