Firefox 100 już jest! Wnosi ciekawe nowości

Firefox 100
Firefox 100

Właśnie wyszła okrągła aktualizacja dla popularnej przeglądarki internetowej. Co takiego nowego zobaczymy w Mozilla Firefox 100?

Już zainstalujemy Mozilla Firefox 100!

Mozilla właśnie wydała przeglądarkę internetową Firefox w okrągłej, setnej wersji. Wbrew pozorom, nie wnosi ona jednak przeogromnych zmian (chociażby jak to było w przypadku nowości Proton), ale są one warta odnotowania. Tym bardziej, że niektóre z nich mogą być dla pewnych użytkowników wręcz kluczowe.

Firefox już od dawna rozbudowuje tryb Picture-in-Picture, który działa na wielu stronach internetowych. Właśnie dodano wręcz killer-feature, a mianowicie chodzi o napisy w filmach. Tak, jeśli oglądacie jakiś film na YouTube czy Netflix i chcecie mieć napisy, to uzyskacie je w trybie PiP! Firefox powinien wyświetlać napisy zgodne ze standardem WebVTT. Według mnie to bardzo ważny dodatek, a z trybu PiP korzystam naprawdę często.

Firefox 100
Napisy w trybie Picture-in-Picture w Firefox 100

Wiele stron internetowych dobiera swój motyw na podstawie preferencji ustawionych w przeglądarce – jeśli nasz browser ma ciemny motyw, to i wiele stron automatycznie oferuje taki temat. Na niektórych stronach może to irytować, a deweloperzy witryny często nie kwapią się na dodanie wygodnego przełącznika. Na szczęście Firefox 100 dodaje opcję modyfikacji tego elementu. Kolor może być: jasny, ciemny, na podstawie motywu systemowego, na podstawie motywu przeglądarki Firefox.

Firefox 100
Zmiana motywu stron w Firefox 100

Od teraz Firefox oferuje również możliwość korzystania z wielu słowników sprawdzania pisowni. Pojawiły się też poprawki błędów i zabezpieczeń. Użytkownicy Linuxa od teraz standardowo korzystają również z suwaka GTK, który jest węższy i znika gdy nie jest używany. Funkcję tę można było jednak włączyć wcześniej w about:config.

Firefox 100
Firefox 100

Firefox 100 dostępny do pobrania!

Mozilla Firefox 100 ma premierę dzisiaj (czyli 3 maja). Aktualizacja powinna pojawić się wewnątrz aplikacji (Windows), jak i w menedżerach pakietów (macOS, Linux). Możliwe jednak, że niektórzy z Was będą musieli poczekać kilka dni na odpowiedni update – wiele zależy od dostawcy pakietów. Alternatywnie paczkę z Firefox 100 pobierzecie >>stąd<<.

Źródło: Mozilla, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!