Ktoś chce wskrzeszać Firefox OS – oto projekt Capyloon

Firefox

Co prawda, o projekcie Firefox OS już dawno zdążyliśmy zapomnieć, a sama Mozilla mocno ograniczyła liczbę projektów nad którymi spędza czas. Jak się jednak okazuje, ktoś próbuje wskrzesić pomysł stojący za Firefox OS w postaci systemu Capyloon.

Firefox OS to twór z poprzedniej dekady. W skrócie, jest to mobilny system operacyjny oparty o otwarty kod oraz jądro Linuxa. W przeciwieństwie do innych systemów, ten w zasadzie cały był przeglądarką internetową, co mogło zapewniać bardzo szybkie działanie. Zresztą mocno podobny koncept wykorzystuje Chrome OS. Pojawiły się nawet dedykowane smartfony z tym systemem, w tym chociażby ZTE Open oraz Alcatel One Touch Fire – tym drugim miałem okazję chwilę pobawić się na wyspie sklepowej.

Capyloon – Firefox OS w nowym wcieleniu

Niestety, system przepadł, a jego następcą został KaiOS. Ta odnoga Firefox OS dostępna jest w całkiem pokaźnej liczbie urządzeń, ale mowa tu o klasycznych telefonach, a nie nowoczesnych smartfonach. Jak się jednak okazuje, pomysł Firefoxa OS odżywa, a to za sprawą Capyloon.

Capyloon
(fot. Capyloon)

Capyloon to właśnie system operacyjny zbudowany wokół aplikacji przeglądarkowych. Wykorzystuje on Boot2Gecko, a więc te same narzędzia, co właśnie Firefox OS. I właśnie silnikiem renderowania jest Firefox.

Twórca udostępnił wiele próbek wideo systemu i ten prezentuje się bardzo ładnie. Podczas procesu konfiguracji możemy wybrać sporo ważnych elementów, w tym domyślny silnik wyszukiwania. Mamy też obsługę stref czasowych oraz WiFi czy nawet Tora. Jest nawet tryb ciemny.

System wygląda naprawdę ładnie i nieco przypomina designem zarówno Androida, jak i mobilną Plazmę. Ciekawostką jest fakt, że wtyczki do przeglądarki zachowują się niczym oddzielne aplikacje – na przykład dobrze pokazuje to wykorzystanie BitWardena.

System jest w trakcie rozwoju. Co ciekawe, już można go pobrać – jako obraz Debiana, a także na telefon Pixel 3a. Ostatnia aktualizacja systemu miała miejsce 8 marca 2022 roku, a więc mamy pewność, że autor pracuje nad OS-em.

Źródło: Capyloon

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!