Firefox 89 ze sporymi zmianami na Androidzie! Aplikacja staje się coraz przyjemniejsza

Firefox

Mozilla Firefox to jedyny prawdziwy konkurent dla Google Chrome i bardzo cieszę się, że nadal jest rozwijany, a dodawane do niego funkcje są bardzo przydatne. Nie tak dawno temu mobilny Firefox przeszedł wiele zmian, co sprawiło, że stał się całkiem ciekawym zamiennikiem dla przeglądarek bazujących na Chromium. Firefox 89 wnosi wiele nowości i warto się z nimi zapoznać!

Firefox to przeglądarka internetowa, którą zna bardzo dużo osób. Co prawda, swoje lata świetności ma daleko za sobą, kiedy to korzystało z niej aż ponad 20% internautów, jednak nadal jest to dobry i rozbudowany produkt. Już od około roku obserwuje rozwój mobilnego Firefoxa, czyli od kiedy wszedł kompletnie nowy design. I muszę przyznać, że widzę jak się on zmienia i już pod wieloma względami jest to naprawdę dobry produkt, momentami lepszy od Chrome.

Jest na tyle dobry, że najpierw korzystałem z niego na testowych smartfonach, aż w końcu zdecydowałem się na jego instalację na moim prywatnym telefonie. Muszę przyznać, że jestem naprawdę zadowolony – bardziej niż z wersji desktopowej.

Firefox 89 z wieloma zmianami na Androidzie

Firefox 89 wnosi design przeglądarki na kompletnie nowy poziom. Nowości nawet dostały nazwę własną “Proton”. O ile użytkownicy wersji desktopowej nie są z tego zbyt bardzo zadowoleni, tak na Androidzie zmiany są naprawdę ciekawe. Zacznijmy od nowych, przeprojektowanych ikon. Są one większe, zbudowane z mniejszej liczby krawędzi, a także lepiej pokazują rzeczy, które prezentują.

firefox 89

W schowku z otwartymi kartami pojawiła się nowa, a zarazem bardzo przydatna zakładka Karty z innych urządzeń, gdzie znajdziemy aktualnie otwarte karty na innych sprzętach. Ekran nowej karty również został zmodyfikowany – chociażby ikony ulubionych stron zostały powiększone, dzięki czemu łatwiej w nie trafić palcem.

Firefox bazuje na autorskim silniku wyświetlania, który niestety nie jest tak popularny jak ten w Google Chrome. To sprawia, że są takie strony internetowe, które niezbyt poprawnie wyświetlają się na Firefoxie. Dlatego też Mozilla dodała specjalny przycisk, który pozwala nam wysłać zgłoszenie informujące o tym, że dana witryna wyświetla się niepoprawnie. Takie zgłoszenie wędruje do Web Compat. Autorzy tego projektu przeanalizują zgłoszenie i skontaktują się daną stroną, a następnie poproszą o poprawki tychże błędów. Jest to drobna zmiana, a może pozytywnie wpłynąć na utrzymanie wolnego i otwartego internetu.

Z jakiej przeglądarki internetowej korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: Android Police, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!