No i mamy Firefoxa 93. Co nowego wprowadzono?

Firefox 93

Firefox to przeglądarka internetowa, której rozwój chętnie śledzę – wszak jest to jedyny prawdziwy konkurent dla Google Chrome. Twórcy właśnie wydali aktualizację do wersji 93. Co nowego dodano?

Mozilla Firefox swoje czasy świetności, a przynajmniej wysokiej popularności, ma daleko za sobą. Jednakże produkt nadal jest rozwijany i prawdopodobnie nigdy nie był tak dobry. Firefox jest jednocześnie rozwijany zarówno na desktopy, jak i smartfony i muszę stwierdzić, że tu i tu widać jak mocno się zmienia i staje się coraz lepszy. Sam często do niego wracam i sprawdzam co takiego dodano, bowiem wiele elementów brakuje w Google Chrome czy Brave Browser – chociażby obsługi wtyczek w wersji mobilnej.

Mozilla Firefox 93 już jest

Firefox 93 to przede wszystkim obsługa formatu AV1 Image File Format (AVIF) na dzień dobry. Początkowo obsługa ta miała być wprowadzona (domyślnie) w Firefoxie 86, jednak plany przesunięto. Dla zaznaczenia, AVIF to specjalny format grafik, dzięki któremu są one zachowane w wysokiej jakości i niskiej wadze. To sprawia, że strony wykorzystujące .avif ładują się o wiele szybciej i zużywają mniej transferu danych.

Wprowadzono także kolejne ulepszenia do edytora PDF-ów. Od teraz możemy uzupełniać więcej formularzy (chociażby te wykorzystujące XFA). Mało tego, Mozilla oficjalnie wspiera paczkę Snap, o czym więcej pisaliśmy >>tutaj<<. Firefox będzie również automatycznie blokował pobieranie plików z niezabezpieczonych stron. Zmodyfikowano także nieco wygląd panelu pobierania.

Firefox

Oficjalnie Firefox 93 zostanie wydany jutro (to znaczy 5 października) jednak już dzisiaj można pobrać program w formie paczki .tar.bz2 >>tutaj<<. Też już jutro powinniście zobaczyć powiadomienia informujące o możliwości wykonania aktualizacji.

Źródło: Firefox, 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!