Firefox zmieni domyślną wyszukiwarkę? Bing jest na celowniku

Firefox 90

Firefox to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych, choć od dawna tą najpopularniejszą (i zostawiającą daleko w tyle konkurencję) jest Google Chrome. O drugie miejsce jednak trwa ostra walka i każdy próbuje przeróżnych opcji. Jak się okazuje, Firefox może zmienić swoje barwy – co do wyszukiwarki – na Binga.

Bing zamiast Google – tak może być w Firefoxie

Bez wątpienia Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką internetową. Taka popularność, zwłaszcza w Polsce, przekłada się na dobrze dobrane wyniki wyszukiwania i bardzo bogate w informacje przeróżne aplikacje – chociażby mowa tu o Mapach Google. Warto jednak pamiętać o alternatywach – głównie o Bingu oraz DuckDuckGo.

Firefox domyślnie oferuje silnik wyszukiwania Google. Nie jest to tajemnicą, że Mozilla za to dostaje niemałe pieniądze od giganta (tak, Google utrzymuje swoją największą konkurencję). To się jednak może zmienić. Zaczynając od 6 września, 1% użytkowników komputerów zostało włączonych do testów innej wyszukiwarki – Bing. Testy prawdopodobnie potrwają do początku 2022 roku.

bing
Bing

Twórcy Firefoxa nie podają oficjalnych informacji mówiących dlaczego się tak dzieje. Możliwe, że Mozilla nie chce być dłużej tak bardzo zależna od Google’a i chce przerzucić się na innego dostawcę, który również będzie gotowy niemało zapłacić za to, że to właśnie jego wyszukiwarka będzie tą domyślną. Warto jednak wiedzieć, że Bing pochodzi od Microsoftu, a ten też ma swoją przeglądarkę internetową – Edge.

To i tak nie ma aż tak dużego znaczenia. Przeglądarki internetowe są prawnie zmuszone dać nam możliwość wyboru silnika wyszukiwarki. Nawet jeśli to Bing będzie domyślny, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby powrócić do Google’a, albo nawet zdecydować się na inną alternatywę – DuckDuckGo czy Brave Search.

Firefox 90
DuckDuckGo w Firefox

Póki co, musimy poczekać, aby dowiedzieć co wyjdzie z romansu Firefoxa z Bingiem. Jeśli testy dadzą pozytywne wyniki, to możliwe, że przyszłość Firefoxa będzie bezpieczniejsza i mniej zależna od Google’a.

Źródło: Mozilla przez Tabletowo

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!