Firefox 94 już jest i powinien być szybszy na Linuxie

Firefox 94

Mozilla właśnie udostępniła stabilną wersję przeglądarki Firefox w odsłonie 94. Zmiany odczują przede wszystkim użytkownicy Linuxa.

Firefox 94 już jest

Firefox 94 to przede wszystkim przejście na OpenGL EGL na systemach z serwerem wyświetlania X11 z układami Intel i AMD wraz z najnowszymi sterownikami Mesa. Wsparcie dla NVIDII ma zostać dodane w przyszłości (jak NVIDIA wesprze OpenGL EGL w swoim sterowniku). Co to oznacza?

Przede wszystkim renderowanie powinno być o wiele szybsze i płynniejsze. Chociażby Google Maps powinny działać o wiele lepiej. Jest to też jeden krok w stronę uruchomienia pełnego dekodowania VA-API. To też powinno odbić się na baterii i zapewni niższe zużycie energii, a co za tym idzie – osiągniemy dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu.

And what you can expect from EGL in Firefox? Faster WebGL rendering (used on Google Maps for instance), more effective rendering due to to partial damage support and potential VA-API video decoding (that’s blocked by Bug 1698778 on both Wayland and X11). It also unifies rendering path for Wayland and X11, which means X11 will gain features done for Wayland (suspended rendering for invisible windows, better VSync support and more).

powiedział Martin Stransky.

Wprowadzono także about:unloads, czyli specjalną kartę, na której możemy podejrzeć ustawianie priorytetów kart i zwalnianie ich w razie braku dostępnej pamięci. Funkcja jest podobna do chrome:discards z Chromium.

Firefox 94

Naprawiono także problem na Ubuntu, gdzie okna popup były za małe w sesji Wayland. Wprowadzono także nowe, kolorowe motywy, które będą dostępne przez jakiś czas.

Firefox 94

Nowy Firefox 94 jest już dostępny do pobrania. W systemach Windows oraz macOS powinieneś zobaczyć stosowne powiadomienie. Na systemach typu Linux aktualizację znajdziesz w wybranym menedżerze pakietów. Alternatywnie program możesz w formie paczki .tar.bz2.

Źródło: OMG!Ubuntu, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!