Firefox zawitał w Microsoft Store. To kolejne ułatwienie dla użytkowników

Firefox

To dosyć dziwne, ale do tej pory Microsoft Store miał ogromne ograniczenia co do aplikacji, które mogły być w nim umieszczone. Te ograniczenia zostały zniesione co pozwoliło na to, aby Firefox pojawił się w Microsoft Store.

Firefox już w Microsoft Store

W Microsoft Store mogły pojawiać się aplikacje wykorzystujące tylko natywny interfejs dla Windowsa. To sprawiło, że wiele aplikacji, na przykład Google Chrome, nie miało tam wstępu. Mało tego, przeglądarki musiały wykorzystywać silnik KHTML (który dostępny był w starym Edge’u) a większość przeglądarek albo korzysta z Blink, albo z Gecko (co ciekawe, podobne ograniczenie jest w iOS). To jednak postanowiono zmienić, a ograniczenia znieść.

To pozwoliło przeglądarkom zawitać do Microsoft Store. Do tej pory zrobiły to chociażby Opera czy Yandex Browser, a teraz do tego grona zawitał Firefox. Co ciekawe, nadal nie mamy tam najpopularniejszej przeglądarki, czyli Google Chrome.

Firefox znajdziemy w Microsoft Store na systemach Windows 10 oraz Windows 11. Oprócz sposobu instalacji, jest to w zasadzie ta sama wersja, której instalkę znajdziemy na stronie projektu.

Firefox

Zapewne Mozilla próbuje osiągnąć jak największą dostępność na Windowsie i chce nieco podebrać użytkowników swoim konkurentom. Wszak to Firefox jako pierwszy obszedł zabezpieczenia Microsoftu i pozwala na prostą zmianę domyślnej przeglądarki internetowej (w przypadku chociażby Brave Browser musimy przejść naprawdę długą drogę, aby dezaktywować Microsoft Edge).

Sam z Firefoxa korzystam od kilka dni i jestem naprawdę zadowolony. Przez pierwsze kilka godzin działał wolniej, jednak teraz jest naprawdę szybki i mogę stwierdzić, że działa płynniej niż nawet Brave Browser. Co jest dziwne, bowiem w wielu benchmarkach Firefox wypada po prostu gorzej.

Firefox 94

Za Firefoxem przemawia wiele innych zalet, w tym rozszerzone funkcje dotyczące prywatności, bardzo ciekawe wtyczki (na przykład Facebook Containers) oraz synchronizacja danych między wieloma urządzeniami (w tym smartfonami).

Źródło: Własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!