Firma iFixit kończy współpracę z czołowym producentem smartfonów

Firma iFixit kończy współpracę z czołowym producentem smartfonów

Zmiany w branży serwisowej to normalne działania. Nie zawsze współpraca różnych firm w zakresie napraw telefonów musi być idealna. Może to wynikać z nieporozumień lub po prostu innych wizji. Firma iFixit nie będzie już współdziałać ze znanym koreańskim koncernem. Mamy oficjalne oświadczenie.

Zakończenie współpracy iFixit / Samsung – powody

Trzeba przyznać, że jest to bardzo zaskakująca informacja. Można powiedzieć, że wręcz niespodziewana. Kto mógłby przypuszczać, że największa na świecie firma specjalizująca się w procesach napraw telefonów oraz różnorodnej elektroniki zakończy współpracę z liderem sprzedaży smartfonów. Przyglądając się całej sytuacji pierwsze co rzuca się na myśl to oczywiście pieniądze. Czy tak jest? Czy właśnie z powodów finansowych iFixit zrywa współpracę z Samsung? Okazuje się, że powodów jest znacznie więcej.

Firma iFixit kończy współpracę z czołowym producentem smartfonów
fot.iFixit.com

Według iFixit firma Samsung zaburza ich pomysły oraz misję zapewnienia niezależnym dostawcom, klientom oraz innym firmom pełnego wachlarzu usług serwisowych. Poczynając od części skończywszy na poradnikach, z których firma iFixit jest dość dobrze znana. Jak relacjonuje Scott Head (Operations and Logistics Supervisor) iFixit starał się wypełnić swoją misję wsparcia innych warsztatów, ale firma Samsung dość mocno im to utrudnia. Scott podkreślił, że stale napotykane przeszkody wskazywały, że Samsung nie jest zainteresowany zwiększaniem dostępności napraw. Firma iFixit nie mogła dostarczać części do lokalnych warsztatów po cenach i ilościach, które jakikolwiek sens biznesowy. Ceny części były tak wysokie, że wielu konsumentów wolało wymieniać swoje urządzenia niż je naprawiać. Z kolei konstrukcja różnych smartfonów firmy Samsung powoduje, że iFixit był “zmuszony” sprzedawać pełne sety z baterią, korpusem i ramką. Takie działanie automatycznie zwiększa koszty napraw czego nie pochwala sam iFixit. Misją tej firmy jest projekt zwiększania świadomości, możliwości oraz pomocy wszystkim klientom w zakresie napraw elektroniki użytkowej, głównie smartfonów. Firma iFixit czuje się również upokorzona z racji niewdrożenia pewnego projektu pod nazwą Galaxy Upcycling. Wspólne działania i wspólna praca miała owocowa w ogłoszenie tego projektu (dawanie drugiego życia starym urządzeniom), ale nie zostało to ogłoszone w ramach wspólnych działań, przez co iFixit poczuł się mocno wykorzystany. W końcu ich team napracował się przy całym projekcie.

Konsekwencje zakończenia współpracy iFixit z Samsung

Od czerwca 2024 roku firma iFixit nie będzie już dystrybutorem części i narzędzi firmy Samsung. Co za tym idzie? Skończą się przywileje przy sprzedaży dedykowanych produktów do naprawy koreańskiej firmy. Tego można było się spodziewać. W końcu zerwanie współpracy wiąże się również z urwaniem kontaktu w zakresie wspólnego działania.

Program samodzielnej naprawy
fot.iFixit.com

Firma iFixit podkreśla, że żadne istniejące informacje o naprawach nie zostaną usunięte. Musimy się jednak liczyć z tym, że nowe poradniki nie będą powstawać w tej współpracy. Jeśli już to takie instrukcje będą tworzyć tylko niezależne firmy serwisowe. Rozbiórkowy portal będzie starał się sprzedawać narzędzia do smartfonów Samsung, ale będą one pochodzić z kategorii OEM. Oczywiście o ile będzie to możliwe i nie pojawia się żadne problemy. Nie będzie to jednak sprzedaż z oficjalnej dystrybucji. Należy tu dodać, że iFixit sprzedawał części koreańskiego koncernu jeszcze przed rozpoczęciem współpracy. Teraz będzie to kontynuować na własnych warunkach i częściach wysokiej jakości. Amerykańska firma będzie kontynuować swój projekt, ale już bez Samsunga. Koreańskie przedsiębiorstwo nie wydało jeszcze komunikatu w tej sprawie, ale na pewno odniesie się do sprawy, w końcu pojawiły się dość poważne zarzuty przez serwisowych specjalistów. Warto zaznaczyć, że sytuacja dotyczy rynku USA. 

Źródło: iFixit

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!