Getting Things GNOME z CalDAV! Czekałem długo i jestem… zawiedziony

getting things gnome
(fot. GNOME Wiki)

Tak jak wspomniałem w tekście o życiu bez Usług Google, to właśnie NextCloud służy mi jako serwer do wielu ważnych modułów – w tym do kalendarza i list zadań. Getting Things GNOME to popularna aplikacja do śledzenia postępu w zadaniach na Linuxa. Właśnie została wydana w wersji 0.6.

CalDAV z Getting Things GNOME – póki co, działa to dosyć słabo

Czemu wspominam o NextCloud? Otóż NextCloud jest platformą w pełni kompatybilną ze standardem CalDAV. Dzięki temu kalendarz w systemie Fedora ładnie współpracuje z NextCloudem, co daje mi opcje wygodnego zarządzania wydarzeniami. CalDAV również obsługuje listy zadań – dzięki temu dostęp do zadań mam z poziomu aplikacji mobilnej Tasks.org. Tutaj synchronizacja działa świetnie, wręcz idealnie i jestem niezwykle zadowolony ze współpracy. Czegoś podobnego oczekiwałem również na PC – natywnej aplikacji z CalDAV. Niestety, to nie jest takie proste.

O Getting Things GNOME! wiedziałem już dawno, jednak od jakiegoś czasu aplikacja miała wyłączoną synchronizację danych. W najnowszej wersji 0.6 właśnie ona powróciła. Ten natywny dla środowiska GNOME program wygląda na idealny dla mnie wybór. Zainstalowałem aplikację i faktycznie – jest obsługa CalDAV.

Getting Things GNOME
Okno konfiguracji synchronizacji

Już podczas konfiguracji napotkałem problemy. Aplikacja nie pozwala przetestować wprowadzonych danych. Dlatego tego nie wiedziałem czy wszystko działa jak należy. Dopiero ponowne uruchomienie aplikacji i wykonanie kilku zadań uruchomiło synchronizację danych z NextCloud. Wtedy też zobaczyłem wszystkie braki.

Co prawda, mamy tutaj obsługę pod-zadań, czyli czegoś, czego nie ma nawet w Apple Reminders (tak, nawet program Apple współpracuje z CalDAV), ale za to nie ma w zasadzie całej reszty. Brakuje kategorii zadań, kolorów tych kategorii czy odpowiednio przydzielonych etykiet. To sprawia, że program w zasadzie jest bezużyteczny… w tym momencie.

Getting Things GNOME
Okno z zadaniami. Brakuje kolorów etykiet

Dodanie CalDAV i otwarty kod sprawia, że jest tutaj ogromne pole do poprawek. Póki co, mamy faktyczną obsługę zadań z synchronizacją. Możliwe, że już niedługo pozostałe braki zostaną uzupełnione i wtedy otrzymam świetne narzędzie do zarządzania czasem – na to naprawdę liczę.

Jak zainstalować Getting Things GNOME? Wystarczy wpisać poniższą komendę w terminalu:

flatpak install flathub org.gnome.GTG

Źródło: gtg, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!