GNOME 40: Od teraz tak będzie nazywane to środowisko graficzne

GNOME 40: Od teraz tak będzie nazywane to środowisko graficzne
Nowe narzędzie do robienia zrzutów ekranu (fot. OMG!Ubuntu)

Zaledwie kilka dni temu opublikowane zostało GNOME 3.38 wnoszące dosyć ciekawe nowości, o których więcej dowiecie się >>stąd<<. Jak się okazuje, od następnego wydania twórcy zmieniają oznaczenia nowych wersji.

GNOME to niezwykle specyficzne środowisko graficzne. Znacznie różni się od Unity, MATE, Xfce czy KDE, które, bardziej lub mniej, nawiązują do Windowsa lub macOS. GNOME ma pozwolić użytkownikowi skupić się na zadaniu i nie rozpraszać drobiazgami. Dlatego też pracujemy w nim na wielu dynamicznie tworzonych pulpitach, na których aplikacje wyświetlamy na pełnym ekranie.

Warto przeczytać: GNOME 3.38 zostanie wydane już za kilka dni! Co nowego wnosi?

Nie będzie GNOME 3.40 tylko po prostu GNOME 40

Jak się okazuje, GNOME zamierza zmienić nazewnictwo nowych wydań środowiska. Dlatego też następna wersja zostanie nazwa GNOME 40, a nie GNOME 3.40. Jak widać, deweloperzy zamierzają wyrzucić z nazwy 3. nawiązujące do tego, że mamy do czynienia z GNOME 3. Wszak pierwsze wydania GNOME 3 z aktualną wersją środowiska nie mają aż tak dużo wspólnego. Warto dodać, że autorzy porzucają również tworzenie wydań deweloperskich, które oznaczano liczbami nieparzystymi. Chociażby GNOME 3.37 było wersją deweloperską GNOME 3.38.

Warto zobaczyć: GNOME z optymalizacjami pod kątem ekranów 4K

Skąd ta zmiana? Twórcy twierdzą, że dotychczasowa numeracja była wyjątkowo niewygodna. Mało tego, zmiana oznaczeń odcina GNOME od GTK3 i przygotowuje nas na nadchodzące GTK 4.0. Warto dodać, że GNOME 40 zostanie wydane w marcu 2021 roku, natomiast GNOME 41 w październiku 2021. Tak, twórcy porzucają dodawanie kropek oraz nie będą trzymać się tylko i wyłącznie liczb parzystych.

Co myślicie o tej zmianie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!