GNOME z optymalizacjami pod kątem ekranów 4K

GNOME z optymalizacjami pod kątem ekranów 4K
(fot. OMG!Ubuntu)

GNOME to jedno z najpopularniejszych środowisk graficznych na Linuxie i znajdziemy je chociażby w Ubuntu czy w Fedorze. Warto też dodać, że ekrany 4K są coraz częściej wykorzystywane, a GNOME ma z nimi niemałe problemy. Na szczęście deweloperzy wprowadzają potrzebne poprawki!

GNOME będzie szybsze na ekranach 4K

Coraz popularniejsze są monitory o rozdzielczościach 4K. Przekłada się to na ogromne zagęszczenie pikseli, z którym system musi sobie poradzić. W ciągu ostatnich dwóch lat sporo zmieniło się w Linuxie w temacie HiDPI, jednak nadal GNOME czasami potrafi być problematyczne. Zrozumieli to również twórcy.

Warto zobaczyć: Lepiej wykonać aktualizację! Kończy się wsparcie dla Ubuntu 19.10

Deweloperzy GNOME podzielili się ważnymi informacjami. Jak się okazuje, udało się im znacznie przyspieszyć środowisko, a to dzięki optymalizacjom i oto kilka z nich. Czas renderowania podczas zmiany przestrzeni roboczych skrócono o ponad 20%. Pominięto wczytywanie większości tapet w przeglądzie, dzięki czemu zmniejszono zużycie GPU o 10% (przynajmniej w przypadku układów graficznych Intel) oraz skrócono czas renderowania. Niektóre optymalizacje dotknęły również Mutter, co sprawiło, że czas renderowania skrócono o 10%.

GNOME z optymalizacjami pod kątem ekranów 4K
GNOME Shell

To oczywiście nie są wszystkie optymalizacje i w finalnej wersji GNOME 3.38 ma być ich znacznie więcej. No właśnie, GNOME 3.38 ma zostać wypuszczone jeszcze w sierpniu tego roku. Z tego co nam wiadomo to deweloperzy pracują nad tym, aby GNOME z Wayland działało lepiej.

Warto przeczytać: MX Linux od teraz również z KDE Plasma

Niestety, niezbyt lubię się z GNOME. O ile rozumiem zamysł twórców i to jak środowisko rysuje nam schemat pracy na komputerze, tak niestety, w standardowym GNOME brakuje mi zbyt wielu funkcji, a ogólna wydajność środowiska jest nadal niższa niż innych DE, na przykład KDE Plasma.

Korzystacie z GNOME? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!