Gry na Wayland działają coraz wydajniej!

steam dlss proton linux fedora

Grając z użyciem Waylanda, musieliśmy godzić się na ciut mniejszą wydajność. Jak wskazują najnowsze badania, to się kompletnie zmienia!

Wayland vs. Xorg

Xorg (X Window System), to protokół graficzny i serwer wyświetlania używany głównie w systemach operacyjnych opartych na Unix, takich jak różne dystrybucje Linuksa. Xorg działa w trybie klient-serwer, gdzie aplikacje klienckie wysyłają żądania do serwera Xorg, który następnie renderuje grafikę na ekranie. Protokół Xorg obsługuje wiele funkcji, takich jak obsługa różnych typów urządzeń wejściowych (np. myszy, klawiatury), obsługa wielu monitorów i zdalne wyświetlanie grafiki. Jest to protokół dosyć wiekowy, a co za tym idzie – przestarzały, ale ze względu na jego wiek, większość programów powstała z myślą o nim.

Wayland to nowoczesny protokół graficzny stosowany głównie w systemach operacyjnych opartych na Unix. Wayland ma prostszą i bardziej zdecentralizowaną architekturę w porównaniu do Xorg. W przeciwieństwie do trybu klient-serwer, w którym działa Xorg, Wayland działa w trybie komunikacji międzyprocesowej (IPC). Oznacza to, że aplikacje komunikują się bezpośrednio z serwerem Wayland, co pozwala na szybszą i bardziej efektywną obsługę wyświetlania grafiki. Wayland oferuje również lepsze wsparcie dla zaawansowanych funkcji, takich jak przyspieszenie sprzętowe, obsługa ekranów dotykowych i płynne animacje. Protokół ten został opracowany z myślą o wydajności i dostarczaniu bardziej spójnych i płynnych wrażeń użytkownika w interakcjach z systemem.

Acer Swift 3 OLED
KDE Plasma z Waylandem na Acer Swift 3 OLED

Niestety, wiele aplikacji, w tym gry, uruchamiają się z użyciem XWayland, czyli jednostki translacyjnej, która pozwala na włączanie aplikacji Xorg na Waylandzie. To niekiedy budzi pewne problemy i spadki wydajności.

Wayland zaczyna wygrywać w grach

Portal Phoronix przeprowadził testy z użyciem najnowszego Ubuntu 23.04. Wykorzystano GNOME 44.1, a także zamknięte sterowniki NVIDIA. Do testów z użyciem GPU od AMD użyto sterownika otwartego. W porównaniu wzięły udział karty graficzne GeForce RTX 4080 oraz AMD RX 7900 XTX.

Jak możemy dostrzec, wiele testów wykazuje, że wydajność osiągana na Waylandzie jest wyższa. Chociażby w GravityMark 1.82 czy w niektórych grach, między innymi Counter Strike: Global Offensive oraz ET: Legacy. Niestety, sporą różnicę widzimy w grze DiRT, gdzie Wayland wypadł o wiele gorzej.

Wszystkie wyniki benchmarków możecie zobaczyć >>tutaj<<.

Te testy pokazują, że Wayland nie tylko dogania, ale nawet niekiedy wyprzedza Xorg. To bardzo dobrze, ponieważ migracja na nowe rozwiązanie znacznie przyspieszyła, a korzysta na tym każdy aktualny, jak i przyszły użytkownik Linuksa. Tym samym dystrybucje oparte o jądro Linuksa stają się coraz nowocześniejsze i lepsze.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!