GTK5 prawdopodobnie nie zadziała na X11

GNOME 42

Nie tak dawno temu pojawiła się technologia GTK4. Jak się okazuje, twórcy mają już pewne plany dotyczące GTK5.

GTK5 tylko dla Wayland

Nie tak dawno pojawiły się nowe biblioteki GTK4, które pozwalają budować nowoczesne aplikacje. Powoli stają się one standardem w świecie GNOME. Z tym środowiskiem graficznym powiązany jest również serwer wyświetlania Wayland, który działa niezwykle szybko, płynnie, a do tego daje nam dostęp do wielu ważnych funkcji, w tym na przykład do gestów na touchpadzie. Czemu o tym wspominam?

Otóż twórcy GTK już mają pierwsze plany o GTK5. Jak się okazuje, deweloperzy zaczynają się zastanawiać nad tym, aby porzucić wsparcie dla starego, ale nadal szeroko wykorzystywanego serwera wyświetlania X11. Tłumaczenie jest całkiem proste i w sumie do mnie trafia.

X11 nie będzie lepszy, a Wayland już teraz jest szeroko wykorzystywany.

Matthias Clasen – Red Hat

I to jest prawda, bo fakt – X11 znajdziemy w wielu dzisiejszych dystrybucjach, w tym w Pop!_OS, Linux Mint czy Elementary OS. Jednakże Wayland również staje się standardem, a od dawna jest on dostępny w Fedorze, a także w Ubuntu. Sam z Waylanda korzystam od roku i nawet w ciągu ostatnich 12 miesięcy zauważyłem jak ciągle jest ulepszany. Twórcy aplikacji, w tym tych komercyjnych, powoli również otwierają się na tę technologię. Mało tego, nawet NVIDIA zaczęła wspierać Wayland.

GNOME 42
GNOME 42 w Fedora 36

Trzeba jednak pamiętać, że GTK5 pojawi się dopiero za kilka ładnych lat, możliwe, że najszybciej gdzieś w 2030 roku. Do tego czasu Wayland na 100% stanie się lepszym serwerem wyświetlania i możliwym jest, że większość najpopularniejszych dystrybucji się na niego przesiądzie.

Źródło: Phoronix

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!