Huawei AX3 sprawdzony. Wi-Fi szóstej generacji w twoim domu!

Huawei AX3 sprawdzony. Wi-Fi szóstej generacji w twoim domu!

Firma Huawei słynie nie tylko z produkcji smartfonów, tabletów czy laptopów. Jednym z ważniejszych oddziałów tej formy jest odpowiedzialny za dostarczanie rozwiązań sieciowych. Router AX3 jest przykładem połączenia obu kategorii… Dlaczego? Zapraszam do lektury!

Specyfikacja techniczna Huawei AX3

  • Plastikowa obudowa w kolorze białym,
  • Wymiary: 225 x 159,2 x 39,7 mm, masa: 403 g,
  • Czterordzeniowy procesor Gigahome 1,4 GHz,
  • 256 MB RAM-u,
  • Wi-Fi: 802.11a/n/ac/ax 2 x 2 i 802.11b/g/n/ax 2 x 2,
  • Interfejs sieciowy: port WAN 10/100/1000 Mb/s, 3 x port LAN 10/100/1000 Mb/s,
  • System operacyjny: Harmony OS,
  • Zasilanie: 12 V DC,
  • Cena: 399 zł.

Opakowanie i zestaw

Pudełko w, którym otrzymałem moje urządzenie testowe to typowy dla chińskiego producenta biały karton z wizerunkiem routera, oraz logiem Huawei. Wraz z routerem nowej generacji otrzymujemy zasilacz 12V DC, kabel LAN oraz instrukcje obsługi. Jest to standardowy zestaw jak w przypadku każdego routera. Mimo tego, wszystko zostało spakowane ładnie i schludnie, poowijane w dodatkowe folie zabezpieczające przed uszkodzeniami w trakcie transportu.

Huawei AX3 sprawdzony. Wi-Fi szóstej generacji w twoim domu!

Wygląd i jakość wykonania

Router wydaje się być nudnym urządzeniem jeżeli chodzi o design. Jednak mimo standardowej formy, chiński producent postaram się urozmaicić design tego sprzętu. Wyszło im to ciekawie, gdy uzyskali kanciaste kształty, które dobrze wpasują się w design nowoczesnego domu, czy mieszkania. Cała konstrukcja została wykonana z plastiku, lecz spasowanie oraz jakość faktury użytego materiału oceniam na bardzo dobrą.

Konfiguracja, aplikacja, obsługa i dodatkowe funkcje

Huawei AX3 to router banalny w konfiguracji. Po podłączeniu do gniazdka wystarczy udać się do aplikacji AI life, która dostępna jest na App Store, Play Store oraz App Gallery. Następnie rozpoczynamy proces konfiguracji. Ustalamy nazwę sieci WiFI, hasło, wybieramy pasmo na, którym mą ona funkcjonować i … gotowe. Jeżeli nie chcemy zagłębiać się w żadne specjalne ustawienia to wszystko! Po zakończeniu tej czynności dostajemy do dyspozycji szereg wielu funkcji. Od zaostrzenia bezpieczeństwa do diagnozy jakości naszej sieci. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, czytelna i wygodna w użytkowaniu. Specjalną funkcją, która jest wyjątkiem dla tego urządzenia jest łączenie przez NFC opierające się na Huawei share. Jeżeli posiadamy urządzenie tego producenta, wystarczy przyłożyć smartfon do rogu routera, a WiFi odnajdzie i połączy się samo. Jest to wyjątkowo ciekawe rozwiązanie i czekam, aż będzie ono dostępne dla telefonów innych producentów.

Prędkość, stabilność i jakość połączenia

Kolejna kategoria w której router ten mnie nie zawiódł. Połączenie z tym urządzeniem charakteryzowało się wyjątkowo szerokim zasięgiem, niskim odchyleniem charakterystyk sygnału, dużą stabilnością oraz prędkością internetu. Sprzęt był testowany na terenie 250 – metrowego domu jednorodzinnego i w każdym miejscu tego lokum, sięgał zasięg WiFi szóstej generacji. Mój dostawca internetu światłowodowego gwarantuje prędkości na poziomie 150Mb/s pobierania, oraz 50Mb/s wysyłania. Dla porównania poniżej znajdziecie screen’y z mojego prywatnego routera Ubiquiti UniFi [dwa zdjęcia od prawej strony], oraz z testowanego AX3 [dwa zdjęcia od lewej strony]. Patrząc na prędkości wysyłania, nie doszukamy się dużej różnicy. Jednak w kategorii pobierania, zmienność występuje na poziomie 50Mb/s. Jest to znaczna rozbieżność, którą można przyuważyć podczas surfowania po internecie, czy pobierania aplikacji ze sklepu.

Podsumowanie

Huawei AX3 to przedstawiciel routerów nowej generacji. Wyjątkowo nieskomplikowana konfiguracja, łatwa obsługa oraz WiFi 6 plus czynią ten sprzęt kompletnym. Kupując go, otrzymujemy full zestaw jeżeli chodzi o najnowsze rozwiązania w łączności. Do tego AX3 możemy skonfigurować za pośrednictwem smartfona i specjalnej aplikacji, co czyni ten proces łatwym jak nigdy. Po długodystansowym teście tego urządzenia, z czystym sumieniem mogę polecić go każdemu, kto poszukuje dobrego routera odnajdującego się w ekosystemie Huawei’a.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!