Kolejne efekty amerykańskich działań wobec Huawei: Matebook X Pro znika ze sklepu Microsoftu

MateBook X Pro Grey

Nadal nie doczekaliśmy się oficjalnego stanowiska firmy Microsoft w sprawie Huawei, ale amerykański gigant podejmuje pierwsze działania w oczywisty sposób nawiązujące do konfliktu Stanów Zjednoczonych z Chinami. Co z tego wyniknie?

Huawei znika z sklepu Microsoft

Ostatnie dni przynoszą nam coraz to nowsze informacje dotyczące sytuacji Huawei. Według najświeższych doniesień gigant z Państwa Środka ma 90 dni na dokończenie umów oraz wypracowanie porozumienia z USA. Oczywiście sam Huawei twierdzi, że nie boi się zakazów wydawanych przez Donalda Trumpa oraz Stany Zjednoczone, ponieważ od dłuższego czasu pracuje nad własnym systemem mobilnym. Co jednak z laptopami? W tej kwestii, do tej pory, nie wiedzieliśmy tak naprawdę nic. Teraz sytuacja uległa diametralnej zmianie.

Huawei Matebook 13 (5)
Huawei MateBook 13

Microsoft usunął Huawei Matebook X Pro z listy najlepszych laptopów z Windowsem znajdującej się na amerykańskiej stronie Microsoftu. To jednak jeszcze nie wszystko. Gigant z USA całkowicie zaprzestał sprzedaży laptopów chińskiego producenta w swoim sklepie. To może oznaczać tylko jedno – Microsoft ugiął się i pójdzie tą samą drogą co Qualcomm, Intel czy Google. Sam posiadam Huawei MateBook D14 i przyznam szczerze, że ze sprzętu tego jestem bardzo zadowolony. Czy mam się czym martwić? Tak naprawdę nie czuje powodu do niepokoju. Wszystkie laptopy, które już trafiły na rynek otrzymają standardowe aktualizacje Windowsa i będą działać tak jak zaraz po zakupie.

Zobacz także: Huawei Mate 20 Pro usunięty z listy urządzeń w programie Android Q Beta

Problem może pojawić się w przyszłymi seriami Huawei MateBooków. Jeśli Microsoft wypowie umowy chińskiemu gigantowi to ten tak naprawdę pozostanie bez systemu operacyjnego dla swoich laptopów. Oczywiście może wykorzystywać praktycznie dowolną dystrybucję Linuxa, ale nie oszukujmy się – użytkownicy nie są przyzwyczajeni do tego systemu i mogą nie dać się przekonać. Kolejną możliwością jest opracowanie przez firmę Huawei własnego systemu na laptopy. Czy to w ogóle możliwe? Myślę, że tak, ale będzie to niezwykle trudne. Pozostaje nam czekać na oficjalne stanowisko Microsoftu w tej sprawie.

Co myślicie o zniknięciu Huawei Matebook X z sklepu Microsoft? Czy waszym zdaniem zarzuty USA przeciwko chińskiemu gigantowi są słuszne? Zapraszamy do dyskusji!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!