Facebook odcina się od Huawei. Koniec z preinstalowaniem ich aplikacji na telefonach Chińczyków. Ja tam się cieszę…

Huawei

Kupujecie nowy telefon, a po odpakowaniu i uruchomieniu macie już zainstalowane na nim niektóre aplikacje. Może Wam się wydawać, że to standard, ale wbrew pozorom jest to efekt umowy zawartej pomiędzy producentami telefonów a twórcami aplikacji.

Brak preinstalowanego Facebooka? A ja na to jak na lato!

Jak podaje Reuters, nowe telefony Huawei nie będą już posiadały preinstalowanych aplikacji od Facebook, Inc., czyli Facebooka, WhatsAppa czy Instagrama. Chińczycy zakończyli współpracę z firmą Marka Zuckerberga na skutek amerykańskiego rozporządzenia. Zmiana nie dotknie obecnych posiadaczy smartfonów Huawei, a jedynie tych, którzy dopiero zakupią wyprodukowane telefony. Oczywiście aplikacje tych popularnych social mediów będzie można wciąż zainstalować ręcznie na smartfonach z EMUI, najprawdopodobniej po prostu ze Sklepu Play. W tej kwestii nie ma co panikować, a na jednym z dużych portali z wiadomościami widziałem już informację jakoby telefony Huawei miały mieć uniemożliwione pobieranie tych aplikacji ze sklepu. Pamiętajmy, żeby nie siać niepotrzebnej paniki. Gorzej będzie jeśli Huawei straci dostęp właśnie do Sklepu Play, ale to już osobny temat.

telefon z włączonym facebookiem

Myślę, że tę zmianę można uznać za pozytywną. W końcu nie każdy używa Facebooka. Osoby stroniące od tego słynącego z nieposzanowania prywatności portalu nie będą musiały się kłopotać ukrywaniem ikony gdzieś na ostatnim z pulpitów. Jeśli będziemy chcieli używać jakiejś aplikacji od Facebook, Inc. to zwyczajnie ją doinstalujemy.

Zobacz też: Czy warto kupować teraz telefon Huawei? A jak już mam chiński telefon, czy lepiej go sprzedać?

Moje podejście jest pozytywne, jednak nie wiadomo jak w rzeczywistości odbije się to na kondycji chińskiego producenta elektroniki. Myślę, że z pewnością sankcje związane z Google, ARM są bardziej niebezpieczne niż ta.

Co sądzicie o sytuacji z Facebookiem? Instalujecie jego aplikacje na Waszym smartfonie?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!