Huawei i Xiaomi rosną w Europie jak na drożdżach, a Apple zdecydowanie się kurczy

Apple iPhone Xr

Ostatnio coraz częściej słyszy się, że Apple miewa się źle w Chinach. Najnowszy raport IDC wskazuje jednak, że coraz gorze jest także w Europie. Jak wyglądała sprzedasz smartfonów na Starym Kontynencie? Przekonajmy się.

W pierwszym kwartale 2019 roku sprzedano mniej telefonów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku

Raport agencji IDC (International Data Corporation) dotyczy sprzedaży telefonów w regionie EMEA, który jest skrótowcem z języka angielskiego oznaczającym kraje leżące na obszarze Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki. W pierwszym kwartale 2019 roku na rynek tego regionu trafiło 83,7 milionów smartfonów, czyli o 3,3 % mniej niż w pierwszym kwartale 2018. Oznacza to, że faktycznie rynek mobilny wyhamowuje. Co ciekawe, w porównaniu z poprzednim rokiem, spadła też o nieco ponad 10 %, do 26,780 miliardów dolarów wartość tych telefonów. Jak podaje IDC, rozesłano 45,9 milionow tzw. feature phone’ów, z czego ponad dwie trzecie trafiły do Afryki. Według raportu średnie ceny sprzedaży spadły w Europie Zachodniej, ale w Europie Środkowej i Wschodniej utrzymały się z roku na rok.

Chińskie marki pną się w górę

Tabela ta przedstawia 5 największych firm w Europie. Sprzedaż została wyrażona w milionach sztuk.

Zobacz też: W ubiegłym roku Huawei prawie dogoniło Apple, a Xiaomi przegoniło OPPO!

idc
IDC Quarterly Mobile Phone Tracker, May 2019

Jak można zauważyć, w Q1 2019 roku na nasz rynek trafiło 53,5 miliona smartfonów – mniej niż w Q1 2018. Wciąż największe udziały należą do Samsunga, jednak odnotował on nieznaczny spadek. Najbardziej dotkliwych strat zaznali HMD i Apple. Fińskiej firmie powiązanej z Nokią udało się utrzymać w TOP5, ale spadła na ostanie miejsce. Również amerykański producent zjechał w dół i teraz plasuje się na trzecim miejscu. Największy wzrost zaliczył Huawei, bo aż o 66,13 %, dzięki czemu depcze Samsungowi po piętach. Jestem ciekaw, czy ostatnia afera wpłynie na dystrybucję telefonów w drugim kwartale i wyhamuje zapędy chińskiego producenta. Całkiem dobrze prosperuje Xiaomi, które sukcesywnie pnie się w górę, ale ich sprzedaż jest wciąż niewielka jeśli spojrzymy na wyprzedzające ich Apple.

Co sądzicie o całej sytuacji? Kibicujecie któremuś z producentów? Zapraszam do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!