Strona główna Aktualności Huawei zainwestuje w Polsce aż 3 miliardy złotych

Huawei zainwestuje w Polsce aż 3 miliardy złotych

-

Jak się okazuje, Huawei musi widzieć w Polsce ogromny potencjał. Wszak w naszym kraju chce zainwestować aż 3 miliardy złotych. Na co chiński gigant planuje przeznaczyć pieniądze?

Huawei planuje w Polsce inwestycje na poziomie 800 mln dolarów

Przedstawiciele polskiego oddziału Huawei poinformowali o chęci zainwestowania w Polsce aż 793 milionów dolarów (czyli ponad 3 miliardy złotych). Warto jednak zaznaczyć, że finalna wartość zależy od poziomu zaangażowania się chińskiego producenta w rozwój sieci 5G w Polsce.

Warto przeczytać: Rzeszów może być pierwszym miastem z publicznym 5G

Nowy dyrektor Huawei Polska – Ryszard Hordyński – powiedział: W ciągu następnych pięciu lat Huawei zamierza wydać około 3 miliardy złotych poprzez przetargi. Huawei chce się rozwijać i inwestować w Polsce, ale inwestycje te, z punktu widzenia biznesowego, muszą mieć sens. Plany te oczywiście w większości odnoszą się do rozwoju, wraz z polskimi operatorami, sieci 5G.

Jacek Czaputowicz – polski Minister Spraw Zagranicznych – zaznaczył, że Polska zachowuje uczciwe, niedyskryminujące i równe podejście do podmiotów, które są zaangażowane w budowę 5G. To oznacza, że chińskie koncerny nie mogą być gorzej traktowane.

Powodzenie się inwestycji Huawei zależy od wielu czynników. Nie można nie wspomnieć o niezbyt pochlebnym podejściu Stanów Zjednoczonych do tego chińskiego producenta. Mało tego, USA przestrzegało swoich sojuszników, w tym Polskę, o możliwości współdziałania Huawei z chińskim rządem, co sprawia, że ta inwestycja może nie być zbyt dobrze postrzegana przez Waszyngton. Mało tego, na początku stycznia w Polsce doszło do aresztowania byłego oficera ABW oraz polskiego dyrektora Huawei. Planowano nawet odciąć Huawei od możliwości startu w przetargach organizowanych przez polskie podmioty. Jak do tej pory, nie zapadły żadne wiążące decyzje, a sam Huawei odpiera zarzuty USA.

Warto sprawdzić: CEO Huawei chwali Apple za dbanie o prywatność i uspokaja fanów marki

Tak jak napisałem wcześniej, deklaracje chińskiego koncernu, odnośnie planów inwestycyjnych w naszym kraju, będą wiążące o ile okażą się być korzystne dla samego Huawei. Nam jedyne co pozostało, to czekać i sprawdzić czy naprawdę chiński producent wywiąże się ze swoich obietnic.

Co myślicie o decyzji Huawei? Dajcie znać w komentarzu!

ŹródłoGizChina

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej