Idealny interfejs do nauki zdalnej! Regolith Linux 1.5 już jest!

Idealny interfejs do nauki zdalnej! Regolith Linux 1.5 już jest!

Jakiś czas temu >>pisałem o pewnym projekcie<<. Nazywa się on Regolith Linux i można określić go jako Ubuntu Remix. Jest to specjalna wersja Ubuntu, która wykorzystuje menedżer okien i3-wm, który charakteryzuje coś takiego co nazywa się tiling (kafelkowanie). Jak się okazuje, twórcy wydali aktualizację do Regolith Linux 1.5.

CO TO I3?

Gdy zaczniemy powoli wchodzić w temat Linuxa to zauważymy, że wiele użytkowników korzysta z GNOME. Jest to naprawdę popularne, nowoczesne i wygodne środowisko. Gdy jednak zejdziemy do czegoś na wzór pingwiniego podziemia (albo po prostu wejdziemy na Wykop lub Reddit), to zauważymy, że tamtejsi użytkownicy korzystają z kompletnie inaczej wyglądających systemów, niekiedy przypominających ekrany komputerów z serii filmów Matrix.

W rzeczywistości są to bardzo lekkie środowiska z menadżerem okien typu tiling. Takie interfejsy znacznie odbiegają od tego co znamy z Windowsa, czy nawet z macOS. Aplikacje układamy w swego rodzaju kafelki – programy są ustawione ściśle obok siebie i wypełniają niemalże cały ekran. Jeśli dobrze skonfigurujemy to środowisko, to otrzymujemy niezwykle szybkie, ładne i minimalistyczne distro.

Idealny interfejs do nauki zdalnej! Regolith Linux 1.5 już jest!
(fot. FlammeNoir @ Reddit)

Są jednak twórcy, którzy próbują wnieść tiling do świata mainstreamu i już teraz wymienić mogę System76 – autorów systemu Pop!_OS 20.10. Otóż w ich systemie znajdziemy wtyczkę o nazwie Pop Shell, która podmienia menedżer okien na taki z tilingiem i stackingiem. Dzięki temu każdy użytkownik tego systemu ma dostęp do tej świetnej funkcji bez długiego i trudnego konfigurowania. Sam korzystam z tej wtyczki i muszę przyznać, że czuję się jakbym odkrywał czynność korzystania z komputera na nowo. Tiling i niedawno dodany stacking sprawiają, że praca – zwłaszcza na wielu oknach przy nauce i pracy zdalnej – jest niesamowicie wygodna. Więcej dowiecie się z wpisu o Pop!_OS, który zostanie opublikowany już niedługo!

Innym przykładem jest Regolith Linux, czyli pewna modyfikacja Ubuntu.

REGOLITH LINUX 1.5

W Regolith Linux 1.5 dodano wiele ciekawych nowości. Pierwszą jest ułatwione przejście do przestrzeni roboczej, na której nie mamy nic otwarte. Można zrobić to za pomocą skrótu super+`. Ponadto dokonano pewnej zmiany i od teraz środowisko wykorzystuje gsettings jako aplikację z ustawieniami. Dzięki temu, jeśli korzystamy również z tradycyjnego środowiska graficznego, w wyszukiwarce aplikacji nie mieszają się nam programy.

Idealny interfejs do nauki zdalnej! Regolith Linux 1.5 już jest!
Zmiana motywu bezpośrednio w launcherze rofi (fot. OMG!Ubuntu)

Do tego ułatwiono zmianę motywu z jasnego na ciemny i vice-versa na wzór tego co mamy w Pop!_OS. Autorzy dodali także minimalistyczną aplikację do tworzenia list z rzeczami zadań do zrobienia (to-do).

Jeśli korzystasz z Ubuntu 20.10 (lub z czegoś co bazuje na tym systemie) i chcesz spróbować Regolith Linux 1.5 to wystarczy, że wpiszesz poniższe komendy i będziesz mógł cieszyć się nowym środowiskiem.

sudo add-apt-repository ppa:regolith-linux/release
sudo apt install regolith-desktop-standard

Po zainstalowaniu należy wylogować się, a następnie na ekranie logowania zmienić sesję na tę z Regolith w nazwie. Po zalogowaniu powinniśmy ujrzeć kompletnie nowy interfejs.

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!