Internet Explorer wylatuje z Windowsa 10!

Internet Explorer 11 przenoszony do kosza w systemie Windows 10

Oficjalne wsparcie przeglądarki Internet Explorer 11 zakończone zostało 15 czerwca 2022 roku. Ostatnie wydanie ukazało się w 2013 roku wraz z premierą systemu Windows 8.1 i po dziś dzień przeglądarka nie doczekała się wydania oznaczonego numerem 12. Nikt też się tego szczególnie nie spodziewał biorąc pod uwagę, że 2 lata po wydaniu ostatniej wersji premierę miał system Windows 10, a wraz z nim następca wysłużonego Internet Explorera – Microsoft Edge. Latem zeszłego roku gigant z Redmond zakończył wsparcie dla “narzędzia do pobierania innych przeglądarek”.

Mimo zakończenia wsparcia, staruszek wciąż znajduje się na naszych komputerach z systemami Windows 10, a nawet w systemie Windows 11, tyle że ukryty. Microsoft już w grudniu 2022 roku ogłaszał usunięcie przestarzałej przeglądarki z systemów, jednak miało to się stać za pośrednictwem usługi Windows Update, tak jak każdy naturalnie by się spodziewał.

Zniknięcie przestarzałego oprogramowania okazało się być jednak walentynkowym prezentem od Microsoftu. Uśmiercenie IE11 przyszło do użytkowników 14 lutego 2023 roku za sprawą aktualizacji do Microsoft Edge, która pozbywa się Internet Explorera z większości wersji systemu Windows 10. Wyjątkami są tu m. in. specjalna wersja systemu Windows 10 kierowana dla chińskiego rządu czy długoterminowy kanał serwisowy (LTSC) dla wersji Windows 10 Enterprise.

Jeżeli nastąpi potrzeba uruchomienia przestarzałej witryny napisanej z myślą o przeglądarce Internet Explorer, z pomocą przychodzi Microsoft Edge oraz wprowadzony w 2019 roku IE mode, który wykorzystuje silnik Trident do renderowania stron. To właśnie w oparciu o Trident (znany również jako MSHTML) działa Internet Explorer. Microsoft deklaruje dalsze wsparcie dla silnika Trident przynajmniej do 2029 roku.

Komunikat pojawiający się po uruchomieniu IE11
Komunikat pojawiający się po uruchomieniu IE11

Od tego momentu system będzie nas przekierowywał do trybu IE w przeglądarce Microsoft Edge za każdym razem gdy użytkownik podejmie czynności bezpośrednio związane z Internet Explorerem. Odnośniki do IE11, takie jak skróty i ikony mogą pozostać w systemie jeszcze przez kilka miesięcy, maksymalnie do 13 lipca 2023 po przez aktualizację zabezpieczeń systemu Windows 10. Najważniejszym na ten moment stał się fakt, że każdy ruch miejący związek ze starym, dobrym (?) Internet Explorerem będzie domyślnie przekierowywany do trybu IE w przeglądarce Microsoft Edge.

Źródło: Neowin

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!