Aktualizacja Windows 10 do wersji 22H2 już dostępna!

Windows 10 22H2 update available via Windows Update Service - Screen photo

Począwszy od premiery systemu Windows 10 w 2015 roku, Microsoft stara się rozwijać swoje systemy operacyjne sukcesywnie dodając nowe funkcje. Na przestrzeni 7 lat widzieliśmy już wiele aktualizacji funkcji, czyli tzw. Feature Updates. Gigant z Redmond udostępniał na początku jedną taką aktualizację w roku, później pojawiały się dwie – wiosną i jesienią. Tak było do zeszłego roku, kiedy w maju 2021 Windows 10 otrzymał update 21H1, a w listopadzie update 21H2.

Jak się okazało jakiś czas temu, Microsoft zdecydował się powrócić do starego cyklu wydawniczego aktualizacji funkcji, co oznacza, że zarówno w przypadku systemu Windows 10, jak i Windows 11, taką aktualizację będziemy otrzymywać raz w roku. Windows 11 po blisko roku od premiery otrzymał swoją pierwszą aktualizację funkcji z wersji 21H2 do 22H2. A po blisko miesiącu od niej, do wersji 22H2 mogą zaktualizować również użytkownicy Windowsa 10. Wersja 22H2 systemu Windows 10 wypuszczona została 2 dni temu (18 października), tego samego dnia Windows 11 w wersji 22H2 otrzymał pierwszą z uzupełniających aktualizacji Moments, która wprowadziła m. in. karty w Eksploratorze Plików.

Co nowego?

Trudno powiedzieć, Microsoft nie udostępnia zbyt wielu informacji na ten temat, a przynajmniej żadnych konkretnych. Windows Experience Blog wspomina, że aktualizacja “koncentruje się na poprawie jakości ogólnego systemu Windows w istniejących obszarach funkcji, takich jak jakość, produktywność i bezpieczeństwo”. Serwis BleepingComputer donosi, że jedną z dostrzeżonych zmian jest opcja otrzymywania powiadomień o wysokim priorytecie kiedy włączona jest funkcja Focus Assist.

Windows 10 22H2 - Focus Session w aplikacji Zegar
Windows 10 22H2 – Focus Session w aplikacji Zegar

Brak nowości nie powinien nikogo dziwić, od ponad roku w centrum uwagi Microsoftu znajduje się Windows 11 i to właśnie do niego wprowadza się najwięcej nowości. Do końca wsparcia systemu Windows 10 pozostały 3 lata, możemy się spodziewać, że będą to wyjątkowo nudne 3 lata dla Windowsa 10.

Jak dokonać aktualizacji?

Do wersji 22H2 możemy zaktualizować system Windows 10, który posiadamy już w wersji 20H2, 21H1 lub 21H2. Tradycyjnie mamy dwa wyjścia – Sprawdzić czy nasz usługa Windows Update w naszym systemie znajdzie aktualizację lub skorzystać z dedykowanego narzędzia do aktualizacji, które możemy pobrać z oficjalnej strony Microsoftu. Narzędzie bywa przydatne kiedy nasz system nie znajduje aktualizacji. Pamiętajmy, że Microsoft wypuszcza aktualizację stopniowo, aby być w stanie ją w miarę szybko wycofać w razie problemów oraz aby nie obciążać serwerów. W takiej sytuacji możemy skorzystać z narzędzia i ręcznie pobrać sobie aktualizację zamiast czekać aż system sam nam ją przedstawi w ustawieniach.

Również ze strony Microsoftu mamy możliwość pobrać narzędzie, które umożliwi nam stworzenie nośnika instalacyjnego np. na pendrive o pojemności min. 8 GB. Oprócz tego możemy dzięki temu narzędziu pobrać obraz ISO systemu Windows 10 w najnowszej wersji 22H2.

Z narzędzia korzystałem niejednokrotnie, również rok temu gdy aktualizowałem system Windows 10 do wersji 21H2. Tym jednak nowa aktualizacja od razu pojawiła się w usłudze Windows Update, więc mogłem ją zainstalować bez użycia dedykowanego narzędzia.

Aktualizacja pobrała i zainstalowała się zaskakująco szybko. Wystarczyło kilka minut, aby po ponownym uruchomieniu zobaczyć, że wyświetlana wersja po wpisaniu winver do narzędzia Uruchom to 22H2.

Windows 10 22H2 - winver
Windows 10 22H2 – winver

Wygląda na to, że Windows 10 22H2 nie wnosi wiele nowego. Nowe funkcje będzie teraz najprawdopodobniej dostawał już tylko Windows 11, a przez pozostałe 3 lata, do końca wsparcia, Windows 10 będzie już jedynie utrzymywany przy życiu głównie poprawkami bezpieczeństwa i mniejszymi usprawnieniami. Jeszcze kilka lat temu, zanim ktokolwiek miał pojęcie o tym, że Windows 11 jest w drodze, duże aktualizacje funkcji potrafiły pobierać się i instalować dość długo. Teraz to już tylko poprawki bezpieczeństwo i czekanie na śmierć, która nadejdzie 14 października 2025 roku. Tego dnia zakończyć ma się oficjalne wsparcie systemu Windows 10.

Źródło: Windows Blogs, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!