Jakie laptopy dla czwartoklasistów? Rząd ogłosił przetarg!

Jakie laptopy dla czwartoklasistów? Rząd ogłosił przetarg!
Źródło: x-kom

Na tę informację czekali nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele i rodzice. Rząd otworzył dzisiaj przetarg na dostarczenie laptopów dla uczniów? Jakie muszą spełniać wymagania?

Ponad miliard złotych

Rządowy program zakładający dostarczenie do rąk własnych każdego ucznia czwartej klasy laptopa wchodzi w finałową część. Jest nią otwarcie przetargu, a co za tym idzie, ogłoszenie dokładnych wymagań, które będzie musiał spełnić dany sprzęt komputerowy. Biorąc pod uwagę coraz szybciej zmieniające się wymagania nawet dla tak podstawowych programów niezbędnych do nauki, jak Microsoft Word, rząd określił, że może to być Asus ExpertBook B1502CBA. Ofertę złożyła firma x-kom, która, póki co wygrywa, a całość opiewa na bagatela 1,164,109,392 PLN. Skąd taka dokładna suma? Wynika to z potrzeby dostarczenia około 370 tysięcy sztuk laptopów w kwocie 2952 zł za sztukę. Poza x-kom, do przetargu wystartowały również firmy:

 • Grupa E Sp. z o.o.,
 • Suntar Sp. z o.o.,
 • Terg S.A.,
 • IT Punkt Sp. z o.o.,
 • Bechtle Direct Sp. z o.o.,
 • Zakład Systemów Komputerowych ZSK Sp. z o.o.,
 • Fuvic Soultions S.A.,
 • x-kom Sp. z o.o.,
 • Galaxy Systemy Informatyczne Sp. z o.o.,
 • IMMITIS Sp. z o.o.,
 • Advatech Sp. z o.o.,
 • Intaris Sp. z o.o.,
 • Integrated Solutions Sp. z o.o.,
 • MDP Polska ITS Sp. z o.o.

To jeszcze nie koniec przetargu

W tym miejscu pojawia się pewna niespodzianka, ponieważ wielu uznało, że informacja udostępniona przez ministra jasno wskazuje, że firma x-kom wygrała przetarg. Na szczęście również i x-kom bardzo szybko wydał następujące oświadczenie:

Jako x-kom wzięliśmy udział w dwuetapowym postępowaniu. Aktualnie wiemy jedynie, że w pierwszym etapie złożyliśmy propozycję w najniższej cenie. Nie wygraliśmy jeszcze przetargu. Do transakcji jeszcze daleka droga. Teraz czekamy na pełną ocenę złożonych propozycji oraz dalszy etap postępowania

Przedstawiciel x-kom

W zasadzie x-kom potwierdził słowa ministra i zaznaczył, że wcale nie wygrał całego przetargu, a jedynie złożył najniższą cenę.

Specyfikacja laptopa dla uczniów

Asus ExpertBook B1502CBA zaoferuje uczniom ekran o przekątnej 15.6 cali, rozdzielczości 1920×1080 pikseli i częstotliwości odświeżania 60 Hz.W środku znajdzie się procesor Intel Core i5 12. generacji (choć może to być i3 12. generacji), wspierany przez 8 GB pamięci RAM typu DDR4 (z opcją rozbudowy). Dysk SSD pozwoli na przechowywanie 256 GB danych. Laptop oczywiście będzie wyposażony również w kamerę HD, system Windows 11 Pro Education w wersji 64-bitowej, a  także moduł Bluetooth 5.0 i WiFi 6.

Porty pozwolą na skorzystanie ze złącz RJ45, 3,5 mm. HDMI, USB-C 3.2, a także USB-A w wersji 2.0 i 3.2 Gen1. Ważną informacją jest, że laptopy będą objęte 36-miesięczną gwarancją. Z perspektywy użytkownika, czyli ucznia, łatwo zauważyć najsilniejsze strony tego laptopa, czyli procesor, wystarczającą nawet do ograniczonego gamingu po lekcjach, a także pamięć RAM i szybki dysk SSD. Jest to zatem doskonały wybór w tym przedziale cenowym, który zagwarantuje wsparcie dla ucznia na przynajmniej kilka lat.

Jakie laptopy dla czwartoklasistów? Rząd ogłosił przetarg!
Źródło: Asus

Zakaz sprzedaży

Rząd zaznaczył jednak, że wszystkie urządzenia podlegają zakazowi sprzedaży w trakcie korzystania z nich w ramach projektu. Nawet jeśli ktoś spróbuje tego dokonać, może się to okazać nie takie proste, ponieważ wszystkie laptopy zostaną zabezpieczone w postaci grawerowanego godła państwowego. Laptopy mają trafić do uczniów czwartych klas, którzy rozpoczną naukę na tym poziomie edukacji w roku szkolnym 2023/2024.

Źródło: Janusz Cieszyński

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!