Już w kwietniu TSMC rozpocznie masową produkcję układów 5 nm

Już w kwietniu TSMC rozpocznie masową produkcję układów 5 nm

Procesory oparte na 7 nm litografii już niedługo nie będą tymi najmocniejszymi na rynku mobilnym. Firma TSMC już niedługo rozpocznie masową produkcję jednostek nowej generacji, które bez wątpienia będą napędzać flagowce, które zobaczymy w drugiej połowie tego roku.

TSMC jest gotowe do rozpoczęcia produkcji

Tak naprawdę TSMC już w zeszłym roku rozpoczęło produkcję testową układów w 5 nm litografii. Oczywiście kolejnym krokiem były odpowiednie testy, ale teraz możemy być wręcz pewni, że okres testowy został zakończony i już w kwietniu tego roku rozpocznie się masowa produkcja nowych układów. Wcześniej firma zapowiadała, że w pierwszej połowie 2020 roku układy wykonane w 5 nm będą na bieżąco produkowane i tak naprawdę wszystkie założenia udało się spełnić. Prace nad nową technologią trwały od kilku lat. TSMC chwali się także wykorzystaniem metody ULV (Ultraviolet Litography Process), która ma przyczynić się do znaczącego obniżenia cen samych układów.

Oczywiście jednostki wykonane w 5 nm procesie technologicznym powinny być nie tylko zdecydowanie wydajniejsze niż te w 7 nm, ale jednocześnie bardziej energooszczędne. I tak jak na wydajność w dzisiejszych czasach nie możemy narzekać, tak dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu zawsze jest czymś pożądanym i dobrym. Ciężko powiedzieć o jakim wzroście wydajności oraz energooszczędności będziemy mogli mówić, ale już niedługo producenci powinni zacząć publikować dane na ten temat.

Zobacz także: Kirin 1020 ma przynieść wzrost wydajność aż o 50%

Które z firm będą wykorzystywać w najbliższym czasie jednostki wykonane w 5 nm procesie technologicznym? Przede wszystkim procesory nowej generacji powinny powinny pojawić się w flagowych smartfonach Apple, które na rynek trafią zapewne we wrześniu. Oczywiście już niedługo Huawei powinien zaprezentować światu Kirina 1020, który także powinien być wykonany w 5 nm procesie technologicznym. Oczywiście musimy także czekać na ruch Qualcomma. Bez wątpienia druga połowa roku może przynieść nam naprawdę ciekawe procesory mobilne, które mogą okazać się prawdziwie przełomowe. Czy tak będzie w rzeczywistości? Czas pokaże.

Czekacie na premierę nowych układów wykonanych w technologii 5 nm? Czego oczekujecie po tych jednostkach? Zapraszam do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!