Strona główna Aktualności Karmbian OS to Kali Linux dla komputerów takich jak Raspberry Pi!

Karmbian OS to Kali Linux dla komputerów takich jak Raspberry Pi!

-

Kali Linux to dystrybucja Linuxa, której celem jest dostarczenie wymaganego oprogramowania do testów penetracyjnych. Czym natomiast jest Karmbian OS? Jest to Kali Linux ale dla minikomputerów z procesorami ARM!

Kali Linux to specjalna dystrybucja Linuxa bazująca na Debianie, której celem jest łamanie zabezpieczeń i testy penetracyjne. Tak, jest to system stworzony po to, by hakować. Warto jednak dodać, że hakowanie nie musi być złe i jest wręcz wymagane, aby przetestować pewne zabezpieczenia. System ten zyskał na sporej popularności kiedy to został ukazany w serialu tematycznym Mr. Robot. Pomimo swojej hakerskiej natury, system ten całkiem dobrze sprawdza się do zwykłych codziennych zastosowań, takich jak pisanie dokumentów czy przeglądanie Internetu.

Karmbian OS

Minikomputery (choć w rzeczywistości należy je nazywać „SBC”) dają ogromne możliwości, jednak potrzebują również wielu optymalizacji i rozwiązań. Dlatego też taki sam system przygotowany na komputery x86, może działać niezbyt dobrze na urządzeniu pokroju Raspberry Pi (i nie mam tutaj na myśli tego, że różnią się architektury procesorów). Z tego też powodu przygotowano Karmbian OS.

Warto przeczytać: Rodzina Raspberry Pi 4 doczekała się nowego członka!

Karmbian OS jest w rzeczywistości Kali Linuxem, jednak właśnie na komputery typu SBC. System został zoptymalizowany pod kątem tychże sprzętów, a przede wszystkim pod RockPro64, ODroid N2 i Raspberry Pi. Swojej wersji instalacyjnej doczekał się także laptop Pinebook Pro. Co ważne, autorzy pozwalają na ręcznie skompilowanie systemu, tak aby można było korzystać z niego również i na innych komputerach SBC, choć lista wymagań jest całkiem długa – między innymi należy zapewnić minimum 35 gigabajtów wolnej przestrzeni dyskowej.

Korzystaliście kiedyś z Kali Linux? Dajcie znać w komentarzu!

ŹródłoFossBytes

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej