Karmbian OS to Kali Linux dla komputerów takich jak Raspberry Pi!

karmbian

Kali Linux to dystrybucja Linuxa, której celem jest dostarczenie wymaganego oprogramowania do testów penetracyjnych. Czym natomiast jest Karmbian OS? Jest to Kali Linux ale dla minikomputerów z procesorami ARM!

Kali Linux to specjalna dystrybucja Linuxa bazująca na Debianie, której celem jest łamanie zabezpieczeń i testy penetracyjne. Tak, jest to system stworzony po to, by hakować. Warto jednak dodać, że hakowanie nie musi być złe i jest wręcz wymagane, aby przetestować pewne zabezpieczenia. System ten zyskał na sporej popularności kiedy to został ukazany w serialu tematycznym Mr. Robot. Pomimo swojej hakerskiej natury, system ten całkiem dobrze sprawdza się do zwykłych codziennych zastosowań, takich jak pisanie dokumentów czy przeglądanie Internetu.

Karmbian OS

Minikomputery (choć w rzeczywistości należy je nazywać “SBC”) dają ogromne możliwości, jednak potrzebują również wielu optymalizacji i rozwiązań. Dlatego też taki sam system przygotowany na komputery x86, może działać niezbyt dobrze na urządzeniu pokroju Raspberry Pi (i nie mam tutaj na myśli tego, że różnią się architektury procesorów). Z tego też powodu przygotowano Karmbian OS.

Warto przeczytać: Rodzina Raspberry Pi 4 doczekała się nowego członka!

Karmbian OS jest w rzeczywistości Kali Linuxem, jednak właśnie na komputery typu SBC. System został zoptymalizowany pod kątem tychże sprzętów, a przede wszystkim pod RockPro64, ODroid N2 i Raspberry Pi. Swojej wersji instalacyjnej doczekał się także laptop Pinebook Pro. Co ważne, autorzy pozwalają na ręcznie skompilowanie systemu, tak aby można było korzystać z niego również i na innych komputerach SBC, choć lista wymagań jest całkiem długa – między innymi należy zapewnić minimum 35 gigabajtów wolnej przestrzeni dyskowej.

Korzystaliście kiedyś z Kali Linux? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!