Tak wyglądają gesty na touchpadzie w KDE Plasma! Tego się nie spodziewałem

XPG Xenia 14 KDE Plasma GNOME
Touchpad w XPG Xenia 14

Ostatnio informowaliśmy Was o tym, że KDE pracuje nad gestami ne ekranie dotykowym i na touchpadzie. Został nam także przedstawiony działający gest dotykowy, ale nie wiedzieliśmy co z tymi – przynajmniej z mojej perspektywy – ważniejszymi, czyli na gładziku laptopa. Na szczęście jeden z deweloperów KDE Plasma pokazał nam wszystko jak to działa.

Takie są gesty na touchpadzie w KDE Plasma

Zarówno Pantheon (czyli Elementary OS) oraz GNOME (od wersji 40) oferują bardzo dobre gesty na touchpadzie – zwłaszcza GNOME. Ogromnym środowiskiem graficznym w świecie Linuxa jest KDE Plasma, które znane jest z implementacji niemalże wszystkich nowości jakie się da. A jednak Plazma nie oferuje gestów na touchpadzie – ale już niedługo!

Jeden z deweloperów KDE Plasma postanowił udostępnić film w serwisie YouTube, gdzie pokazuje jak działają gesty na touchpadzie. I tutaj jestem zszokowany, bowiem jest ich więcej niż się spodziewałem. Po pierwsze, przesunięcia trzema palcami od lewej do prawej (i vice-versa) dają opcję przeskoczenia między wirtualnymi pulpitami – podobnie jak w GNOME czy macOS. Różnica jest jednak taka, że ten sam gest działa również przy przesunięciach od góry do dołu (i na odwrót)! Tak, możemy przechodzić między pulpitami ułożonymi zarówno pionowo, jak i poziomo. Są to gesty 1:1, czyli naturalnie dochodzi do przesunięcia razem z naszym ruchem ręki.

Przesunięcie czterema palcami od góry daje nam widok otwartych aplikacji, czyli podobny jak podgląd aktywności w GNOME. Póki co, gest ten nie jest 1:1, ale ma to zostać opracowane. Ten sam gest, ale od dołu, pokaże nam widok Overview. Za to uszczypnięcie trzema palcami pokaże nam podgląd wszystkich uruchomionych pulpitów wirtualnych. Ten gest jest 1:1.

Tak jak wspominaliśmy w ostatnim wpisie, w KDE Plasma 5.25 pojawią się też gesty na ekranie dotykowym. Te również są 1:1 i wykorzystują krawędzie wyświetlaczy. Pociągnięcie od górnej krawędzi ma pokazać nam widok wszystkich uruchomionych pulpitów. Niektóre z gestów będzie można modyfikować. Warto dodać, że gesty dotykowe znajdziemy również w GNOME – za pomocą przeciągnięcia po ekranie trzema palcami możemy przechodzić między pulpitami, a pociągnięcie od góry pokazuje zasobnik z powiadomieniami i kalendarzem.

Gesty w KDE Plasma powinny zostać zaimplementowane jeszcze w wersji 5.25.

Źródło:Niccolò Ve

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!