Elementary OS 7 pojawi się jeszcze w 2022! Co o nim wiemy?

Elementary OS 6

W 2021 roku mieliśmy całkiem sporą premierę w świecie Linuxa, a mowa tu o Elementary OS 6. Jak się okazuje, jeszcze w tym roku zobaczymy Elementary OS 7!

Elementary OS 7 już niedługo! Co ma zaoferować?

Elementary OS 6 to całkiem spora premiera w świecie Linuxa. Składa się na to fakt, że prace nad tą edycją systemu trwały naprawdę długo, a przyniesione zmiany – zwłaszcza “pod maską” – są naprawdę spore. Jak się jednak okazuje, twórcy nie zatrzymują się i już za niedługo zobaczymy Elementary OS 7.

Jeden z twórców Elementary – James Blaede – poinformował o pracach nad Elementary OS 7. Otóż system ma bazować na Ubuntu 22.04 LTS, które ma pojawić się jeszcze w kwietniu bieżącego roku. Bazowanie na systemie o długim okresie sprawia, że samo Elementary będzie otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń przez naprawdę długi czas. W odróżnieniu od Ubuntu, Elementary ma być całkiem mocno zintegrowane z GTK4.

(fot. Elementary)
(fot. Elementary)

Chociażby aplikacje Elementary będą współpracy z trybem ciemnym w GNOME i (prawdopodobnie) vice-versa. Pojawią się też tryby działania baterii – oszczędzanie energii, zbalansowany i tryb wydajny (podobnie jak w Fedorze). Będzie też opcja podejrzenia statusu baterii i jej stanu.

Ciekawą nowością jest też fakt, że AppCenter zaoferuje automatyczne aktualizacje, a aplikacja do muzyki zostanie przepisana i będzie zgodna z GTK4. Ponadto może pojawić się opcja aktualizacji systemu do wyższej, dużej wersji, co zastąpi potrzebę instalację systemu z ISO. W zasadzie jest to podstawowa funkcja, która powinna pojawić się dawno.

elementary
(fot. Elementary)

Zapewne Elementary OS 7 zaoferuje więcej nowości, ale o nich usłyszymy w kolejnych miesiącach.

Źródło: Elementary, 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!